Editia 8170 - 25 apr 19:03

HOCHEI

Ujpest, spaima ,,lupilor”... după înfrângerile acontate de braşoveni în faţa ei!

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 10 decembrie 2014

Corona Braşov Wolves a încheiat mini-turneul din Slovacia şi Ungaria, contând pentru Liga Mol la hochei pe gheaţă, cu un eşec supărător: 3-5 cu UTE, una din echipele din linia a doua a competiţiei. Echipa braşoveană a fost de nerecunoscut în primele două reprize, când practic a irosit meciul, după ce a fost condusă cu 4-1! (Fodor fiind marcatorul echipei braşovene). ,,Lupii” s-au trezit în ultima repriză, când au înscris două goluri (prin Martin Saluga şi Csanad Virag), însă a fost insuficient ca să împiedice victoria gazdelor, care au mai înscris o dată, în ultimele secunde, când antrenorul Jerry Andersson scosese portarul. Dacă ne aducem aminte că, recent, Ujpest a învins Corona Braşov Wolves, chiar la Braşov, avem imaginea unui adevărat complex al ,,lupilor” în faţa echipei budapestane... Ca şi când acest eşec nu ar fi fost de ajuns, Corona Braşov Wolves l-a pierdut în acest meci pe fundaşul Filip, care a ieşit din joc accidentat... De altfel, a fost o deplasare de coşmar pentru Corona, ţinând cont de faptul că ,,lupii” au pierdut şi la Nove Zamky, cu toate că au avut meciul în mână, conducând până spre final, cu 3-1! Încredibil, dar adevărat, Corona a fost egalată la 3, în ultimele cinci minute şi a pierdut după loviturile de departajare (meteahnă veche!)... Scor fina : 4-3 pentru Nove Zamky (1-0, 0-1, 2-2, 0-0, 1-0), golurile echipei braşovene fiind marcate de Zolt Molnar, Arpad Mihaly şi Peter Klouda. Singura rază de lumină din această deplasare, a venit după meciul câştigat de Corona Braşov Wolves cu Ferencvarosi: 5-0 (1.0, 2-0, 2-0), după o evoluţie fără cusur, încheiată cu o victorie la scor, prin golurile semnate de Zolt Molnar, Tivadar Petres, Arpad Mihaly, Robert Peter şi Zolt Peter. Bilanţul ,,lupilor” în această deplasare este destul de modest: 4 puncte câştigate (din 3 meciuri), însă lupta pentru un loc cât mai bun în play-off continuă.
La sfârşitul săptămânii urmează alte două confruntări de trei stele, chiar la Braşov, unde descind primele două clasate, în ierarhia la zi: Dab. Docler şi Miskolci Jegesmedvek!