FOTBAL – LIGA 2

U Craiova 1948 şi Rapid, tot mai aproape de prima ligă

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 05 mai 2021

Rapid Bucureşti s-a impus în faţa celor de la FK Csikszereda, într-un meci din în etapa a 6-a din play-off-ul Ligii a 2-a, scor 2-0, şi este tot mai aproape de Liga 1. Ciucanii au avut primele ocazii ale partidei. Bara şi Pinter nu au reuşit să-l învingă pe Horaţiu Moldovan în primele 15 minute. Hlistei a deschis scorul în minutul 17, după un penalty obţinut de Rareş Ilie. Bălan a dublat avantajul gazdelor în partea secundă, după o acţiune superbă a lui Sefer. Ciucanii puteau reduce din diferenţă prin Apro, în minutul 75, dar Moldovan s-a opus din nou. Pănoiu putea duce scorul la 3-0, dar a nimerit stâlpul porţii celor de la Csikszereda. S-a încheiat 2-0, iar Rapid s-a distanţat la patru puncte de locul trei, care duce la baraj. Giuleştenii au 46 de puncte, iar liderul U Craiova 1948 are 49 de puncte. CS Mioveni (42 de puncte) şi Dunărea Călăraşi (39 de puncte) sunt pe locuri de baraj, iar Csikszereda (36 de puncte) şi ASU Poli Timişoara (36 de puncte) încheie clasamentul playoff-ului, din care mai sunt de disputat patru etape. În playout a mai rămas de jucat o singură etapă, chiar în acest weekend, iar clasamentele celor două grupe arată în felul umător: A – 1. U Cluj 39, 2. Farul Constanţa 39, 3. Metaloglobus Bucureşti 39, 4. Ripensia Timişoara 33, 5. Fotbal Comuna Recea 32, 6. CSM Slatina 19, 7. Pandurii Târgu Jiu 14; B – 1. Viitorul Târgu Jiu 41, 2. Petrolul Ploieşti 39, 3. Gloria Buzău 35, 4. Concordia Chiajna 31, 5. CSM Reşiţa 26, 6. Unirea Slobozia 26, 7. Aerostar Bacău 11.