CROS

Trofeul „Vintilă Cristescu”, adjudecat de Andrei Dorin Rusu şi Cristina Simion

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 28 octombrie 2019

Una dintre doamnele atletismului românesc, Corina Ţifrea, a dat startul celor trei curse

Aproximativ 150 de alergători de toate vârstele au participat, sâmbătă, la ediţia a doua a Cupei Colţea - Trofeul „Vintilă Cristescu”, competiţie care a avut loc în Parcul Sportiv Braşov.
Concursul naţional de alergare cros a fost dedicat sportivilor legitimaţi la cluburi şi asociaţii sportive din România, dar şi atleţilor amatori. Astfel, s-au desfăşurat curse de 10.000 metri masculin (atleţi legitimaţi + atleţi amatori), 8.000 metri feminin (atlete legitimate + atlete amatoare) şi 3.000 metri (copii până la 14 ani, fete + băieţi).
Trofeul „Vintilă Cristescu” a ajuns, în acest an, la Andrei Dorin Rusu, sportiv legitimat la CSM Vatra Dornei / CSA Steaua Bucureşti, câştigător al cursei de 10 kilometri, respectiv la Cristina Simion, sportivă legitimată la CSA Steaua Bucureşti, care s-a impus în cursa de 8 kilometri.
Braşoveanul Coman Nicolae Marian (CSU Arad) şi Ion Luchianov (Ştiinţa Bucureşti) au completat podiumul în cursa sportivilor legitimaţi, la 10.000 de metri.
Clasamentele atleţilor amatori s-au realizat pe fiecare categorie de vârstă în parte, feminin şi masculin: 8-10 ani, 11-12 ani, 13-14 ani, 15-16 ani, 17-19 ani, +20 ani, +23 ani, +30 ani, +40 ani, +50 ani, +60 ani.

Startul celor trei curse a fost dat de una dintre doamnele atletismului românesc, Corina Ţifrea, multipă campioană naţională şi balcanică, dar şi câştigătoare a unei medalii de bronz la Mondiale Universitare din 1981 (Bucureşti) şi a unei medalii de aur în Cupa Europei în 1989 (Viena).

„Mă bucur să ajung din nou la Braşov, după vreo 40 de ani. Aici am început atletismul şi am luat primele medalii. Îi felicit pe participanţi, şi pe cei mici şi pe cei mari. Acest eveniment nu aparţine doar atletismului, ci şi unui mod de viaţă prin care ne menţinem sănătatea. Sunt convinsă că cei prezenţi nu folosesc alergarea doar cu acest prilej, ci în fiecare zi. A fost o zi frumoasă pe care am petrecut-o în Parcul Sportiv Braşov”, a spus Corina Ţifrea.
Competiţia a fost organizată de către Asociaţia Judeţeană de Atletism (AJA) Braşov, în parteneriat cu ACS Colţea 1920 Braşov, cu co-finanţare de la Consiliul Judeţean Braşov, cu sprijinul Federaţiei Române de Atletism (FRA), al Primăriei Municipiului Braşov, al partenerilor şi sponsorilor, în memoria întemeietorului clubului sportiv Colţea.
Traseul de concurs a fost amenajat în Parcul Sportiv Braşov (fostul Parc Tractorul), fiind măsurat şi omologat de Federaţia Română de Atletism (FRA).
Festivitatea de premiere a fost efectuată de către Corina Ţifrea, Dragoş Crăciun (preşedintele Comisiei de sport din Consiliul Judeţean Braşov), Oana Enache (vicepreşedinte AJA Braşov) şi Ciprian Jurubescu (preşedintele ACS Colţea 1920 Braşov).