Au marcat : Ciprian Marica (2),Mihai Pintilii (31),Cristi Tănase (88).
România: Tătăruşanu - Măţel, Goian, Chiricheş, Raţ- Pintilii, Bourceanu-Torje (58 Tănase),Stancu, Maxim (64 A. Popa)- Marica (80 Hoban). Antrenor, Victor Piţurcă.
Ungaria: Bogdan - Vanczak, Liptak, Kuzmics, Kadar- Koman (85 Sabics), Korcsmar (34 Hajnal)Varga (67 Lovrencsis), Dzsudzsak- Bode- Szalai. Antrenor, Şandor Egervari.
Arbitru: Undiano Mallenco.
Asistenţi: Perez del Palomar, Cebrian Devis (toţi din Spania).
Cartonaşe galbene: Bourceanu (50)/ Korcsmar (14), Liptak (45+2), Vanczak (60).

Aşteptat cu interes deosebit, meciul din preliminariile mondialului brazilian de pe Naţional Arena dintre naţionala noastră şi ce a maghiarilor, a fost tranşat net de băieţii lui Piţurcă! A fost  cea mai consistentă victorie a tricolorilor din palmaresul celor 82 de ani. De 32 de ani Ungaria nu a  mai reuşit vreun succes în faţa tricolorilor. Ciprian Marica, cel criticat de unii pentru că nu are echipă şi este titular la natională, a fost jucătorul meciului. În minutul 2  a marcat în poarta lui Bogdan, 1-0, apoi a pasat perfect şi lui Pintilii, care a înscris senzaţional de la 30 metri, 2-0!  Alături de cei doi marcatori a mai fost şi Cristi Tănase, care din postura de rezervă a înscris la 30 de minute de la introducerea în teren, Putea fi şi 5-0, dar Stancu servit de acelaşi Marica, a fost blocat în careu (69)pentru ca Adi Popa să-l imite un minut mai târziu. Victoria de pe teren a fost ca o replică la ce au făcut aşa zişii suporteri ai echipei maghiare, care au devastat zone din Centrul Vechi al Bucureştiului.

Olandezii au pierdut primele două puncte
Egalul de la Vilnius dintre Estonia şi Olanda, care a pierdut primele două puncte, poate fi socotit surpriza serii. Acolo unde România a învins cu 2-0, Olanda a egalat la 2 în cel de-al 3-lea minut deprelungiri. Turcia în schimb, care se va prezenta mâine la Bucureşti pentru returul
cu România, a învins la scor  formaţia Andorrei.
Rezultatele rundei a VII-a : Estonia  -  Olanda  2-2 (1-1). Konstantin Vasiliev (17,56), respectiv Arjen Roben (1),Robin van Persie  (90+3). Turcia  -  Andorra  5-0 (2-0). Bulent (35,39,68), Burak (64),Turan (90+4).

6. Andorra  7  0  0  7    0-22     0

Etapa următoare, mâine 10 septembrie: România - Turcia (21:00 - Antena 1), Ungaria – Estonia, Andorra-Olanda.