Editia 8168 - 23 apr 14:23

FOTBAL - ISTORIA CAMPIONATULUI MONDIAL (12)

„Tricolorii” au revenit în elita mondială după 20 de ani!

Publicat la 11 iunie 2014

Au trecut 20 de ani de la  evoluţia primei noastre naţionale la un turneu final al campionatului mondial, cel din 1970. Tricolorii au strâns rândurile, propunând un obiectiv clar de a nu mai rata  nici un turneu final. Şi cu adevărat pe primul pe care l-a avut în cale nu l-au ratat, turneul final din Italia 1990. Startul preliminariilor s-a făcut pe stadionul Vasil Levski din Sofia, pe 19 octombrie 1988 unde au învins  echipa de peste Dunăre cu 3-1 (1-1), prin golurile marcate de Mateuţ şi Cămătaru 2. Echipa care a spart gheaţa ghinioanelor: S. Lung - Iovan, Andone, Belodedici, Iosif Rotariu-Mateuţ (86 Klein), Sabău, Gică Popescu II, Hagi- Lăcătuş (56 Vascovici), Cămătaru. A urmat 3-0 şi 0-0 cu Grecia acasă şi respectiv la Atena. A venit şi primul şi singurul eşec, 0-3 la Copenhaga  cu Danemarca pentru ca la returul de la Bucureşti să se revanşeze cu un 3-1 şi să primească biletele pentru Italia ”90. La turneul final din „Cizmă” s-a început tot cu o victorie, contra unei echipe puternice a momentului, URSS, căreia Marius Lăcătuş i-a înscris două goluri (42 şi 57). Peste cinci zile, tot la Bari unde a avut loc şi primul meci, tricolorii au pierdut surprinzător la prima vedere, împotriva Camerunului, 1-2, formaţie care pe parcurs va ajunge până în sferturile de finală ale competiţiei.
Remiza cu Argentina, 1-1, propulsează naţionala României în optimile de finală ale turneului, o premieră pentru elevii lui Emerich Jenei. În optimi, tricolorii termină cu un scor alb confruntarea cu formaţia Irlandei pentru ca la loviturile de departajare, Daniel Timofte să rateze şi calificarea să fie ratată. Faza grupelor a dat câştig de cauză, cu o singură excepţie, Camerun, echipelor care  de-a lungul timpului au câştigat cel puţin odată un titlu mondial: Italia, Brazilia, Germania, Spania şi Anglia. În optimi, egala României, Argentina, învinge Brazilia. Iugoslavia trimite acasă Spania iar Camerunul trece de Columbia şi ajunge în sferturi. Nimic deosebit în sferturile de finală. Argentina se califică în dauna Iugoslaviei, iar Anglia de Camerun, ambele după prelungiri şi lovituri de departajare. În semifinale, 3 echipe europene şi numai una sud-americană. Şi în această fază trecerea mai departe s-a făcut după prelungiri şi loviturile de departajare, Italia trece de Argentina  iar Germania de Anglia, ambele cu 4-3.Germania şi-a luat o revanşă după înfrângerea de pe Wembley, din 1966. Finala mică a revenit gazdelor, Italia  care trece de Anglia, iar finala de pe „Stadio Olimpico” din Roma să revină pentru a doua oară în palmares Germaniei care învinge Argentina la limită cu 1-0 prin golul înscris din penalti de Brehme în min.85.