Tricolorele au terminat pe locul 6 în ierarhia mondială

Publicat la 14 iulie 2014

România  -  Franţa  19-31(8-15)
Sala Sportrilor din Koprivnica. Spectatori: 350
România: Denisa Dedu, Ana Maria Inculeţ, Elena Şerban - Gabriela Perianu 6, Nicoleta Safta 4, Ana Maria Tănăsie, Camelia Carabulea 2, Andreea Pricopi 2, Maria Zamfirescu 1, Bianca Tiron 1, Maria Constantinescu, Maria Cicic, Laura Popa, Andreea Chiricuţă, Roxana Cârjan. Antrenori: Popa Seviştean - Cristian Preda.

La Koprivnica, în Croaţia,  s-a încheiat Campionatul Mondial al echipelor de tineret pentru fete, U 20, la care ţara noastră a terminat întrecerea pe locul VI. După ce în grupe a pierdut la viitoarea finalistă, Rusia, iar în sferturi la campioana Asiei, echipa din Coreea de Sud, în ultimul meci, finala pentru locurile V-VI a pierdut la o echipă de tradiţie pentru tricolore, Franţa.
După meciul de mare efort cu Ungaria din sferturi, câştigat la mare luptă, a urmat meciul cu tinerele din Franţa,  pe care l-au pierdut cu 19-31. În meciul ultim cu franţuzoaicele, şocul începutului de meci a fost unul care le-a zdruncinat încrederea din temelii. Din minutul 2,  timp de 7 minute, franţuzoaicele au înscris gol după gol fără să primească vreunul. Descumpănite, au ajuns la cabine cu o diferenţă  de 8 goluri (8-15) care a fost precumpănitor pentru restul jocului.
În meciul anterior cu Ungaria, româncele au avut o revenire  spectaculoasă, când timp de 15 minute  nu au primit nici un gol ajungând de la 19-21 la  24-21, care a condus la victoria finală. De data aceasta, o prestaţie deosebită a avut-o portarul României, Denisa Dedu, care a avut un procent deosebit de 44% blocând şi trei aruncări de la 7 m.
Principal în acest domeniu este faptul  că actuala generaţie de jucătoare este una de excepţie care bate insistent la poarta naţionalei mari. Corona are în acest lot două jucătoare,  care au făcut pasul spre echipa mare, Denisa Dedu şi Andreea Pricopi.

Alte rezultate ale finalului competiţiei
Semifinale: Danemarca - Rusia  29-31 (13-17); Coreea de Sud - Germania 28-24).

Jocuri de clasament 9-16: China-Brazilia 27-26 (14-14); Croaţia - Suedia 26-24 (12-14); Portugalia-Serbia 26-35(16-15); Norvegia - Slovenia 38-24 (16-10); Brazilia-Suedia 20-22(8-12); Portugalia-Slovenia 26-28 (14-15); Cehia-Croaţia 23-33(9-16); Serbia-Norvegia 25-39 (12-22).

Meciurile pentru locurile 5/8: România - Franţa 19-31(8-15) şi Ungaria - Olanda 36-18 (15-11).