Tricolorele au fost egalate în ultimele şase secunde de joc!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 28 iulie 2014

România - Danemarca 30-30 (14-13)
Sala Sporturilor din Strumica (Macedonia), spectatori, 200.
România: Mădălina Ion, Maria Roşca-Bianca Bazaliu 9 goluri, Lorena Ostase 5, Cristina Laslo 3, Andreea Taivan 2, Maria Craiu 2, Alina Ilie 2, Daniela Corban 2, Alexandra Carasol 2, Iulia Andrei 1, Alexandra Dindiligan 1, Sonia Vasiliu 1, Dana Abed-Kader, Florentina Ilie, Oana Bucă. Antrenor, Aurelian Roşca.

Meciul derby din grupa C al campionatului mondial de handbal pentru junioare U 18 s-a disputat între formaţiile Danemarcei şi cea a României, ambele neînvinse după primele patru partide. România a trecut de Argentina (34-20), Uzbekistan (42-22), de gazdele din Macedonia (37-23), Germania (27-25) pentru ca danezele să înving Uzbekistanul (60-18), Germania (28-24), Argentina (39-18) şi Macedonia (38-18). Ambele echipe înaintea finalei grupei erau calificate, urmând numai să afle adversara din optimile de finală. Partida a început în avantajul danezelor, care în minutul 10, conduceau cu 7-4. Româncele au revenit şi au trecut în avantaj, 9-7 (18). După ce în min. 26 scorul devenise egal, 11-11, la pauză, tricolorele au intrat la cabine cu un gol avantaj, 14-13. La reluare, multă vreme s-a mers cap la cap. În min. 46, de la scorul de 21-23 se ajunge ca în cinci minute tricolorele să treacă din nou la conducere, 26-23. Pe final de meci, atunci când mai erau 6 secunde, danezele au egalat la 30 şi cu acest rezultat au ocupat primul loc în grupă, la golaveraj.
În optimile de finală România se va confrunta astăzi, de la ora 19:30, cu junioarele din Croaţia, care au ocupat locul 3 în grupa D. Acestea au cucerit trei victorii (22-17 cu China, 23-16 cu Franţa 23-21 cu Angola) şi au pierdut partidele cu Muntenegru, 21-31 şi cu Portugalia, 18-32.
Ultimele rezultate din grupa D: Germania - Argentina 37-16 (15-10), Macedonia - Uzbekistan 36-28 (17-13) şi România - Danemarca 30-30 (14-13).

6. Uzbekistan       5    0    0    5    117-218    0

Astăzi, au loc meciurile din optimile de finală: Ungaria - Olanda, Germania - Argentina, Suedia - Rusia, Muntenegru - Argentina, Norvegia - Brazilia, Coaţia - România, Coreea de Sud - Japonia, Danemarca - Franţa.