Au marcat: A.Cristea (35), Şt. Grigorie (56)/ Găman (77)
Astra: Lung Jr. - Măţel, Găman, Papp, Junior Morais - Laban, Yahaya, Takayuki (46 Budescu)- Yoda (40 Enache), Yazalde, De Amorim (60 Alibec).
FC Braşov: Fl. Iacob - Străuţ, Marius Constantin, Leko, Cr. Ionescu - Mateiu, Madeira - Aganovici, Grigorie (78 Surdu), Buga (81 Vagner) - A. Cristea (83 Fonseca).
Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare)
Asistenţi: Vasile Marinescu ( Bucureşti) şi Ovidiu Artenie (Vaslui).

Nici ieri nu s-au prea înghesuit simpatizanţii „stegarilor” la stadion. Poate neîncrederea, poate decizia conducerii de a solicita în manualul licenţierii ca echipa să evolueze din sezonul viitor la Mediaş, au contat în alegerea lor. Meciul cu Astra ar fi trebuit să fie unul pe viaţă şi pe moarte, ca toate celelalte ale braşovenilor până la final. Miza şi pus amprenta în evoluţia băieţilor noştri care au început foarte timid jocul, chiar temător. De înţeles pe undeva, raidurile lui Yazalde sau Yoda dădeau fiori. În ciuda atacanţilor de valoare ai ambelor echipe, ocaziile nu s-au înghesuit la cele două porţi. După „trasorul” lui Junior Morais din lovitură liberă, razant cu transversala (28), a urmat deschiderea scorului. Aganovic a schimbat de pe stânga pe dreapta la Mateiu, centrarea acestuia fiind reluată simplu de Andrei Cristea de la opt- nouă metri, 1-0 (35). A fost de altfel şi scorul pauzei, unul excelent pentru braşoveni. Actul secund a început cu Astra mai sus, Braşovul preferând să lovească pe contraatac. Cristea putea realiza „dubla” după o excelentă acţiune a lui Aganovic (54). Avea să o facă Grigorie două minute mai târziu, tot în urma unui contraatac, când Cristea l-a deschis pe Ştefan Grigorie care a pătruns decis pe dreapta şi a şutat la colţul lung, 2-0 (56). În continuare „stegarii” au prins aripi, parcă şi potenţa fizică a fost superioară, realizând poate cele mai bune momente de până acum ale sezonului. Lovitura liberă de la 20 de metri, frontal, una extrem de periculoasă, a fost executată magistral de Budescu, dar balonul a lovit barele la încheieturi (66). Iacob a scos de pe linia porţii lovitura de cap a lui Yazalde (68), întărind convingerea că seara nu se putea încheia decât cu victoria Braşovului. Inevitabilul s-a produs totuşi în minutul 77, când Găman a redus din handicap cu o lovitură de cap, 2-1. Iacob a mai făcut o minune şi a salvat miraculos, cu piciorul, în faţa lui Pap (87). Nu au mai contat ratările lui Fonseca şi Aganovici din final, istoria acestui meci fusese scrisă. Rezultat mare pentru Braşov, victorie care menţine încă echipa noastră cu şanse pentru evitarea retrogradării.