SCRIMĂ

Trei medalii la Memorialul „Dumitru Popescu” pentru Kids Tâmpa

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 03 mai 2023

Spadasinii de la ACS Kids Tâmpa Braşov au obţinut două locuri 1 la ediţia 2023 a Memorialului „Dumitru Popescu”, competiţie ce a avut loc în minivacanţa de 1 Mai, la Craiova. Astfel, Ilarian Mihai a câştigat competiţia la categoria U9 masculin, fiind urmat, pe poziţia a doua, de Mihnea Oancia. Tot în aceeaşi probă, Radu Bâlbâe, un alt sportiv de la Kids Tâmpa, a terminat pe locul 7.
La categoria U11 masculin, „ursul” Andrei Stoica s-a dovedit a fi cel mai bun, terminând pe primul loc, în vreme ce Ilarian Mihai a venit pe locul 6.
În competiţia feminină, la categoria U13, Thea Bârligă a încheiat pe locul 8.
„Sunt rezultate bune, care ne arată că suntem pe drumul cel bun. Am văzut multe lucruri bune, dar mai sunt destule aspecte de îmbunătăţit. Însă, vom mai avea parte de competiţii puternice ca aceasta, în care vom putea să creştem”, a declarat antrenorul-coordonator al secţiei de scrimă de la Kids Tâmpa Braşov, Sorin Mladin.
Delegaţia Kids Tâmpa la Craiova a cuprins următorii sportivi: Ilarian Mihai, Andrei Stoica, Radu Bâlbâe, Mihnea Oancia, Thea Bârligă, Yasmina Ilie, Dragoş Dăscăleci, Mihai Moronescu, Sorina Gigartu, Karina Popescu, Ştefan Mathe, Andreea Moronescu, Mihnea Cristea, Matei Stoica, Medeea Mihai.
La Memoriaul „Dumitru Popescu” au luat parte 190 de sportivi de la 15 cluburi din ţară, la 3 categorii de vârstă: U9, U11, U13.