1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7265 - 07 aug 18:41

FOTBAL - LIGA 2

Trei goluri spectaculoase, înscrise cu lovituri de cap, din păcate două în poarta lui Niczuly

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 16 martie 2015

Trei goluri spectaculoase, înscrise cu lovituri de cap, din păcate două
în poarta lui Niczuly

CSM Rm.Vâlcea - Unirea Tărlungeni   2-1 (0-1)
Au marcat: Deaconescu (71), Geantă (77)/ Brujan (15).
CSM: D.Popescu - Deaconescu, Stoica, Pârvulescu, Ionescu - Neagoe, Iordache, Firţulescu, Geantă, Codin- Staicu. Antrenor, Alex Pelici.
Unirea: Niczuly - Vlăsceanu, Istrofor, Forika, Iaru - Neculai, Dâlbea, Cristea (90 Poenaru), Sorin Marin (57 Pricop)- Brujan (81 Mircescu), Chirciu. Antrenor: Daniel Bona.
Arbitri: Eduard Ioniţă (Constanţa) - Călin Cimponeru (Lugoj), Cristi Drăguţ (Timiş).

„Uniriştii”, pregătiţi de Dan Bona, pot ajunge în play off chiar şi fără a mai face vreun punct, cu condiţia ca adversarii de sâmbătă să se „împiedice” undeva în cele trei etape rămase până la final. Sâmbătă, braşovenii au fost foarte aproape de a închide lupta de calificare, chiar în disputa de la Rm. Vâlcea, unde au condus la pauză. O primă repriză în care au lipsit fazele de poartă, cu excepţia celei din minutul 15, când la o acţiune rapidă în careul gazdelor  Sorin Marin a centrat pentru  Sergiu Brujan, care a trimis cu capul şi a înscris pentru 0-1. Oaspeţii au mai avut o situaţie din care puteau să se detaşeze, în min. 22, tot după un contraatac fulgerător, Pârvulescu a intervenit în ultimă instanţă şi a înlăturat pericolul la acţiunea impetuosului Sorin Marin. A fost o uriaşă ocazie de a pune practic capăt meciului, dar din păcate Sorin Marin a ales o vatriantă păguboasă de a finaliza, preferând şutul unei pase către un coleg liber. La reluare, meciul a fost mai mult pe contre, primele acţiuni periculoase s-au desfăşurat în min. 71 când Deaconescu a lovit balonul venit din lateral şi a egalat, 1-1 pentru ca peste 6 minute, acelaşi Deaconescu să recentreze şi Geantă să profite de greşeala de marcaj a apărării, înscriind tot în urma unei lovituri de cap, golul victorios, 2-1. Meciul se putea încheia la egalitate,  dar mingea trimisă de Iaru (90) de aproape, a trecut milimetric pe lângă laterală. Unirea mai are de disputat două meciuri pe propriul teren, cu Reşiţa la mijlocul acestei săptămâni şi în ultima etapă cu Satu Mare, iar între acestea o deplasare la Oradea.