HANDBAL

Transilvania e vicecampioană la junioare 4

Autor: George ALDEA

Publicat la 17 iunie 2024

Kids Tâmpa a cucerit medaliile de bronz, Corona pe locul cinci, Sporting Ghimbav pe zece

Echipa de junioare 4 a ACS Transilvania Braşov este vicempioană naţională. Fetiţele antrenate de Oana Apetrei au ajuns până în ultimul act al Turnelui Final, care a avut loc la Braşov, în perioada 12-16 iunie. În marea finală, contra celor de la Rapid Bucureşti, ACS Transilvania a pierdut cu 31-10, după ce trecuse de Viitoul Oţelul Galaţi în semifinale, scor 13-11.
În semifinale, Rapidul a învins la limită o altă echipă braşoveană, ACS Kids Tâmpa, scor 17-16.
În finala mică, Kids Tâmpa, cu Florin Paraschiv pe bancă, a câştigat cu 16-13 în faţa lui Viitorul Oţelul Galaţi şi a cucerit medaliile de bronz
Corona Braşov, antrenată de Vasile Curiţeanu, a terminat Campionatul Naţional J4 pe locul cinci, în meciul de clasament cu OK Sport Oneşti impunându-se cu 14-9.
Nu în ultimul rând, Sporting Ghimbav a terminat competiţia pe locul 10, după un ultim meci contra lui LPS Suceava în care a pierdut cu 32-27.
Cele mai bune 16 echipe din ţară la această categorie de vârstă (U13) au luat parte la Turneul Final de la Braşov, de miercuri până duminică, la Sala Sporturilor, Sala Metrom şi sala Şcolii 11.