Editia 8171 - 26 apr 20:44

Timișoara a tremurat pentru calificare

Publicat la 28 octombrie 2010

Optimile de finală ale ediției a 73-a a Cupei României la fotbal, a început pe Silviu Ploieșteanu din Brașov unde stegarii au demonstrat că vor să uite pasa neagră prin care au trecut odată cu cele 10 runde din campionat fără victorie

Optimile de finală ale ediției a 73-a a Cupei României la fotbal, a început pe Silviu Ploieșteanu din Brașov unde stegarii au demonstrat că vor să uite pasa neagră prin care au trecut odată cu cele 10 runde din campionat fără victorie. I-a învins pe universitarii clujeni, aceiași în fața cărora a avut ultima victorie din campionat în runda a II-a. Meciul a scos în evidență un real talent, care începe să confirme, pe tânărul component al formației „galben-negrilor”, Alexandru Chipciu. Acesta a înscris un gol de senzație, în debutul partidei și a dat o pasă excelentă de gol pe final de meci. Cu adevărat calificare i se datorează în mare măsură. La Timișoara nouă formație sibiană, Voința, a fost foarte aproape de o mare surpriză punând la grea încercare pe mai experimentată formație de pe Bega, care s-a impus numai la loviturile de departajare. În ”Groapă”, Cornel Papură și elevii lui slătineni nu au mai reușit performanța din 16-zecimi când a eliminat finalista cupei din sezonul trecut, echipa vasluiană, înclinându-se dinamoviștilor. Astăzi au loc ultimele două partide din optimile de finală, iar cele 8 calificate așteaptă tragerea la sorți pentru etapa sferturilor de finală. A doua remiză consecutivă pentru elevii lui Contra FC Timișoara - Voința Sibiu 1-1 (1-0; 1-1) 4-3 d.l.d.d. Au marcat: Goga 13/Bunea 88.La penaltiuri au înscris: Sepsi, Zicu, Tame, Magera/Grigore, Beza, Popă. Cu toate că timișenii au fost avertizați de forța formației sibiene care în 16-zecimile de finală a trecut de Gaz Metan, erau convinși că se vor califica en fanfare. Nu a fost așa pentru că după ce Goga a deschis scorul destul de repede, timișenii au ratat foarte mult cea ce a dat curaj formației de pe Cibin care a egalat pe final de partidă. La loviturile de departajare Burlacu de la sibieni a tratat cu superficialitate lovitura și a permis gazdelor să se califice. Victorie cu dureri de cap Dinamo București - ALRO Slatina 3-1 (3-1). Au marcat: Marius Niculaie 3, Marius Alexe 8 și 36 / Bârsan 39. Dinamoviștii au început în forță, iar în primele 8 minute aveau deja înscrise două goluri, fapt ce i-a făcut să ridice piciorul de pe accelerație. Au mai înscris în min. 36 al treilea gol care iau făcut să viseze frumos. Slătinenii au revenit au înscris prin Bârsan și au început să pună presiune pe defensivă dinamovistă care termină partida în corzi, dar calificați în sferturi. Derby oltean în cupă Pandurii Tg. Jiu - U. Craiova 2 2 0 0 5-1 Cele două formații oltene s-au confruntat în sezoanele 2007/08 și 2008/09 în 16-zecimile și respectiv 8-timile cupei, de fiecare dată cu victoria gorjenilor cu 1-0 și respectiv 4-1. Deșii în meciurile directe gorjenii sunt în avantaj, în cadrul palmaresului general al Cupei, universitarii din Bănie sunt superiori. Craiovenii sunt la a 50-a ediție de când evoluează în Cupă cu 144 meciuri susținute din care 87 victorii și 42 înfrângeri, pe când gorjenii sunt la a 10-a ediție cu numai 17 meciuri din care 8 victorii și 7 înfrângeri. Universitarii au cucerit 6 trofee, primul în 1977 iar ultimul în 2000, pe când Pandurii nu au nici o performanță deosebită în a doua competiție a țării. În sezonul precedent Universitatea a pierdut în sferturile de finală în compania CFR-ului cu 0-1 pe când Pandurii au pierdut încă din 16-zecimi la Politehnica Iași cu 1-3. Cele două echipe s-au calificat în optimile de finală ale acestei ediții Pandurii au învins pe Viitorul Constanța cu 3-2 iar Universitatea pe Minerul Lupeni cu 5-0. Rapidiștii vor să câștige cupa Astra Ploiești - Rapid București 2 0 2 0 2-2 Rapidiștii ocupă locul secund în clasamentul all-time al Cupei României. A evoluat în 69 de ediții în care a disputat 232 partide cu 152 victorii și 48 înfrângeri. A cucerit de-a lungul timpului 13 trofee, prima în ediția a II-a din 1935 și ultima în 2007. De partea cealaltă Astra a evoluat în 9 ediții cu 23 de meciuri din care 12 victorii și 8 înfrângeri. Cele două protagoniste s-au întâlnit o singură dată în cupă în ediția 2001/02 când în semifinală ambele meciuri s-au încheiat la egalitate 2-2 și 0-0, în finală calificându-se rapidiștii. În sezonul trecut Astra a ajuns până în sferturile de finală unde au cedat la Dinamo cu 1-2, pe când Rapidul s-a oprit în optimile de finală fiind învinsă de Internațional Curtea de Argeș cu 1-2.