FOTBAL

Test bun cu Sepsi

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 27 martie 2023

FC Braşov a pierdut la limită amicalul cu trupa lui Bergodi, cu o repriză secundă în care „galben-negrii” au dominat

FC Braşov a disputat, sâmbătă, un meci amical contra formaţiei de primă liga, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Chiar dacă au cedat cu 1-0, băieţii lu Dan Alexa s-au ridicat în multe momente la nivelul covăsnenilor şi au ratat câteva ocazii de egalare.
Sepsi a deschis scorul repede, prin Bălaşa, cu un şut din lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri, care a intrat în poartă după o deviere (14). Apoi, Safranko a mai ratat două ocazii.
După aproape o jumătate de oră, „galben-negrii” şi-au intrat „în mână” şi au ratat o bună ocazie prin Angelov (29). Mai mult, se poate spune că repriza secundă le-a aparţinut. Cele mai mari ocazii le-a avut Kirill Kirileko, puţin pe lângă, la colţul lung (50), Ivan Fustar, care a luat o acţiune pe cont propriu dar a finalizat alături (58) şi Vasile Constantin, care a şutat de la aproximativ 25 de metri, însă Niczuly a scos din vinclu (69). După ocaziile braşovenilor şi Daniel Mutu a ieşit în evidenţă, a scos o minge şutată de tânărul Şerban din 10 metri, pe contraatac, iar pe respingere Tudorie a tras mult peste.
„Un meci în care am arătat că suntem o echipă în creştere. Îi mulţumesc lui Cristiano Bergodi pentru că am avut oportunitatea şi posibilitatea să jucăm împotriva lor, o echipă de playoff. Am avut momentele noastre bune, cred că pentru noi a fost un amical bun, reuşit, am arătat creşterea asta de formă. Încercăm să schimbăm sistemul, să intergrăm jucătorii care au jucat mai puţin. În aceste meciuri e şi şansa lor, pentru că o merită. Am antrenat la Liga 1, este diferenţă de valoare din punct de vedere al duelurilor, Sepsi joacă în playoff, este antrenată de un antrenor arhicunoscut pe care eu îl apreciez foarte mult, Cristiano Bergodi. Este o diferenţă, a fost un meci amical, mă bucur că am reuşit să ne ridicăm la nivelul lor, dar într-un meci oficial se face diferenţa, jucătorii de Liga 1 sunt mai pregătiţi pentru acea ligă superioară. Am avut o organizare bună, am avut curaj, am avut situaţiile noastre, am dominat în repriza a doua pe Sepsi de multe ori, în multe momente am fost echipa care a pus presiune, per ansamblu sunt mulţumit”, a spus antrenorul Dan Alexa la finalul jocului.
În etapa a doua din playout, sâmbătă, FC Braşov va evolua în deplasare la Progresul 1944 Spartac.

FC Braşov: Andrei Ureche (Ştefan Dobre min 46, Daniel Mutu min. 70) – Marius Burlacu (Tomislav Sorsa min. 46), Ivan Fustar (Andrei Marc min. 65), Tudor Oltean (Andrei Vasu min. 65) – Sergiu Pîrvulescu (Eduard Lambrinoc min. 65), Rareş Lazăr (Vasile Constantin min. 65), Alexandru Tudor Saim (Robert Boboc min. 46), Daniel Dumbravă (Andrei Lascu min. 65) – Luca Florică (Dan Spătaru min. 46), Milcho Angelov (Adi Chică-Roşă min. 46, Diogo Izata min, 77), Zoran Mitrov (Kirill Kirilenko min. 35, Tudor Cociş min. 65).