Editia 8169 - 24 apr 06:15

Teribilul secret

Autor:

Publicat la 08 iunie 2017

La aproape un deceniu după ce a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice din 2008, atleta Sanya Richards-Ross a dezvăluit că atunci când a trecut linia de sosire purta cu ea un secret teribil, scrie E!News. Cu o zi înainte de a zbura la Beijing pentru Jocurile Olimpice, Richards-Ross a a făcut avort. Apoi a câştigat medalia de aur. Dezvăluirea a fost făcută chiar de atletă în cartea sa de memorii „Chasing Grace: Ce mi-a învăţat Mile Quarter despre Dumnezeu şi Viaţă”.
În 2008, Sanya era logodită cu jucătorul de fotal Aaron Ross, şi intenţionau ca în 2010 să se căsătorească. Cu toate acestea, sarcina a fost una neaşteptată, iar faptul că a aflat de ea cu doar câteva zile înainte de jocurile olimpice, a făcut totul cu atât mai dificil. „Jocurile Olimpice trebuiau să fie încununarea muncii mele de o viaţă. În acel moment, nu mi s-a părut deloc că aş avea de ales. Ce ar fi spus sponsorii mei, familia mea, Biserica mea şi fanii mei?”. În ceea ce îl priveşte pe logodnicul ei, ea povesteşte că i-a spus la telefon şi discuţia a fost una foarte scurtă. „Am vorbit la telefon. Nu am intrat în detalii”, povesteşte atleta convorbirea cu Ross care era în cantonament în acea perioadă şi nu a putut fi alături de ea.
Sanya a suportat intervenţia de întrerupere a sarcinii, iar a doua zi a urcat în avion şi a plecat la Beijing. Spune totuşi că nu va mai fi niciodată aceeaşi persoană după ce a făcut avort. „Va fi pentru totdeauna parte din mine. O literă stacojie pe care nu mi-am dat seama că o voi purta toată viaţa mea. Am fost un campion – şi nu unul obişnuit, ci un campion de clasă mondială, un campion care a doborât recorduri, dar de la înălţimea realităţii am căzut în adâncimea disperării”, mărturiseşte atleta în cartea sa.
Sanya Richards-Ross a câştigat la Olimpiada de la Beijing medalia de aur la ştafetă şi bronzul în cursa de 300 de metri – una pe care ea intenţionase să o câştige. Ea povesteşte că după ce a terminat pe locul al treilea a simţit un blocaj fizic şi emoţional.