banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8682 - 17 iun 06:22

„Tata” a ieşit la pensie

Autor: Ana ŢÎRCĂ

Publicat la 22 mai 2020

Surpriză uriaşă, ieri, în ultima zi de muncă, pentru medicul Nicolae Olteanu, cel care a făcut primele salvări cu elicopterul, în România

„Tata” a ieşit la pensie

Unul din cei mai cunoscuţi, respectaţi şi iubiţi medici din Braşov a ieşit la pensie. „Tata”, cum era cunoscut printre angajaţii Serviciului de Ambulanţă doctorul Nicolae Olteanu, a avut o carieră în care dorinţa de a-şi ajuta semenii nu cunoştea niciun obstacol. Profesionalismul şi experienţa câştigată în timp, precum şi modestia şi spiritul de colegialitate au făcut din medicul Olteanu un coleg nepreţuit chiar şi în perioada în care a condus serviciul.
Nu numai medicii şi asistenţii de pe ambulanţe îl apreciază pe doctorul Olteanu, ci, mai ales, pacienţii cărora le-a salvat viaţa.

Pentru că nu-i plac pensionările cu sirene, primit cu Iris, „De vei pleca”
Joi dimineaţa, medicul s-a întors pentru ultima oară cu ambulanţa la sediul serviciului şi a avut parte de o surpriză uriaşă, pregătită de colegi. Aceştia ştiau că lui Olteanu nu îi plac pensionările cu sirene şi atunci i-au pregătit o primire pe melodia trupei Iris, „De vei pleca”.
„Mi-aţi făcut o mare surpriză, nu m-am aşteptat, pentru că am fost cu dumneavoastră şi pentru că foarte mulţi dintre voi aţi fost copiii tatii”, a spus, printre acordurile piesei trupei Iris, Nicolae Olteanu.

O carieră de 35 de ani
Proaspătul pensionar nu şi-a putut stăpâni emoţiile şi, după ce şi-a revenit, le-a adresat câteva cuvinte colegilor. „Atunci când am renunţat să mai fiu şef, m-am bucurat că aţi fost toţi alături de mine, spre marea mea şi mirare, şi bucurie, m-aţi ajutat să trec peste momentul în care credeam că cedez şi că nu mai pot să merg mai departe, dar am mers datorită vouă. Eu am încercat să fac cât am putut, dar, de fapt, instituţia asta n-a mers datorită mie, ci datorită vouă”, a transmis medicul de pe ambulanţă.
Pensionarea lui Nicolae Olteanu are loc după o carieră de 35 de ani. Timp de patru ani, Nicolae Olteanu a fost director al Ambulanţei. De asemenea, medicul Olteanu este cel care a făcut primele salvări cu elicopterul, în România.



Ultima misiune
„După o carieră de 35 de ani pusă în slujba salvării de vieţi omeneşti, în această dimineaţă (joi dimineaţă, n.r.) medicul Nicolae Olteanu a dus la bun sfârşit ultima sa misiune. Am fost prezent alături de colegii săi din cadrul Serviciului de Ambulanţă Braşov, la un moment plin de emoţie şi nostalgie pregătit de aceştia cu ocazia pensionării doctorului Olteanu. Îi mulţumim pentru devotamentul şi profesionalismul său şi îi dorim multă sănătate şi mulţi ani fericiţi!”, a transmis preşedintele Consiliului Judeţean Braşov, Adrian Veştea.

Foto: ŞI TORTUL A FOST UNUL SPECIAL. O Salvare dulce....

Comentarii

Zoia

2020-05-25 18:34:30


Emoționant! Ce frumos! Balsam pentru suflet sa vezi că se întâmplă ceva atât de frumos!

Enache Georgeta

2020-05-25 15:56:33


Pensie cât mai lungă și multă sănătate alături de cei dragi d-lle doctor salvator de mii de vieți.!

profesionist

2020-05-24 17:41:53


UN ADEVATAT PROFESIONIST, sper sa se ridice si generatia tanara............. UN ADEVARAT MODEL. SPER SA NU PLECE DEFINITIV SI SA MAI DEA SFATURI, ASA CUM FACEA DE OBICEI si il ascultau toti. Mi am permis sa scriu Caps pentru ca este un om la Superlativ.

Anca Sechei

2020-05-22 19:52:01


Acest minunat om este erou. Un om care s-a dăruit oamenilor, asemeni celor mulți, anonimi din păcate, care nu văd decât suferință, dar, cu mâinile lor fermecate, aduc alinare și speranță.Datorită unor astfel de oameni cu suflet astăzi eu trăiesc și nu voi conteni să le mulțumesc. JOS PĂLĂRIA, DOMNULE DOCTOR! Să vă bucurați de considerația oamenilor până la adânci bătrânețe.

jar

2020-05-22 11:55:46


Da... Pacat ca nu putem clona astfel de oameni de REALA calitate!!!! Tare am avea nevoie de cat mai Multi.... Desi sunt ASA DE RARI

DanaBv

2020-05-22 09:14:54


Un om absolut extraordinar. Pacat ca nu putem clona astfel de oameni. Pensie usoara, lunga si cu sanatate, Domnule Doctor!

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie