Tărlungeniul, foarte aproape de o surpriză, un egal la Timişoara

ACS Timişoara - Unirea Tărlungeni  1-0 (1-0)
Stadion „Dan Păltinişan”, spectatori, 500
ACS Timişoara: Ed.Papp- Neagu, Cânu, Scutaru, Bălace- Lazăr, Ov.Popescu- Bărbuţ, Boldea (58 Trandu), Kneeshaw (78 Popovici)- Stavric. Antrenor, Dan Alexa.
Unirea: Nitzuly- Vlăsceanu, Şerban, Forika, Iaru (66 Pricop)- Sorin Marin (56 Antal), Cristea, Antoche (73 Brujan), Marcăş- Elek, Neculai. Antrenor, Dan Bona.
Cartonaşe galbene: Stavric (53), Popescu (63), Szekelu (73), Cânu (89)/ Iaru (51), Şerban (71).

În prima partidă a rundei a doua a ligii secunde, în seria vestică s-a disputat în avans meciul dintre formaţia retrogradată din primul eşalon, ACS Timişoara şi Unirea Tărlungeni, echipă aflată la al doilea sezon în acest eşalon. Se anunţa din start un meci animat. Antrenorul Unirii, Dan Bona, în urmă cu două sezoane a repurtat pe acelaşi stadion o victorie pe când evolua pe banca braşovenilor de la Corona. Partida a avut o primă repriză în care uniriştii, mult prea reţinuţi, s-au lăsat dominaţi de mai experiemntata formaţie a gazdelor. Timişenii au avut o mai bună posesie şi câteva acţiuni ce puteau să se soldeze cu gol. În minutul 9, Bărbuţ nu găseşte cea mai bună finalizare dintr-o pozitie favorabilă. În minutul 24, şutul lui Bălace din 20 metri este deviat în corner de Nitzuly. În minutul 30 arbitrul Heidiner inventează o lovitură liberă indirectă din careu, de unde gazdele vor înscrie singurul gol al partidei. Lazăr execută şi Gabriel Cânu reia cu capul şi înscrie pentru 1-0. Acelaşi Cânu salvează o situaţie periculoasă în minutul 38 iniţiată de oaspeţi. La reluare, elevii lui Dan Bona au avut cea mai mare ocazie de a egala (56). Marcăş a primit  o pasă de la Elek în careu, dar şutul din 7 metri a nimerit încheietura barelor. Finalul de meci a aparţinut Unirii, care a stat mai mult în careul gazdelor. În minutul 86 , Forika a reluat de aproape cu capul puţin peste poartă, acţiune urmată de şutul lui Pricop din 6 metri, pe lângă buturi. În ultimul minut, Cristea trimite  cu capul în plasa laterală, iar în al doilea minut al prelungirilor, Pap salvează în corner  şutul trimis de Brujan.

Se putea reveni  cu un punct din Banat
La finalul partidei antrenorul Daniel Bona era convins că se putea reveni din Banat cu un punct: „A fost un joc echilibrat. Dacă în prima repriză am evoluat mai timorat, jucând prea mult defensiv  în cea de-a doua ne-am ridicat la nivelul gazdelor şi am avut momente când am fost peste ele. Sfârşitul meciului ne-a găsit dominînd careul timişorean.Trebuie să recunoaştem că echipa timişoreană a evoluat în sezonul precedent în prima ligă şi au experienta acestei ligi. Dacă nu am fi ratat ocazile clare prin Marcăş care a ţintit bara, Precup din 6 m. sau Cristea din final  altfel am fi vorbit acum. Mai intervine şi faptul că noi facem  şapte ore şi jumătate pe drum. Mergem la Braşov, avem meci de Cupă la Brazi şi apoi ne deplasăm la Caransebeş încă 5-6 ore.Sunt trei meciuri consecutive în deplasare