Succes al braşovencelor, care le urcă pe locul 5 în clasament

Publicat la 06 noiembrie 2015

Olimpia CSU Braşov - Phoenix Galaţi 93-87 (25-19, 22-20,16-13, 30-35)
Sala sporturilor „D.P.Colibaşi”, 250 spectatori.
Olimpia: Carla Bartee 26 puncte (3x3), Gabriela Irimia 19, Janae Sharpe 18 (1), Biljana Pesovici 10, Jelena Mitic 13, Dora Ardelean 6, Ana Ferariu 1, Andra Haas. Antrenor: Dan Calancea.
Phoenix: M. McKenzie 22, A.Frost 22 (4), C. Walter 24 (3), C. Rahel 10, R. Filip 7 (1), G. Necula 2, A. Creţu, M. Geleriu, A. Demeter. Antrenor: Eugenio Rodrigues.

Aşa cum se anticipa, meciul „olimpicelor” braşovene cu formaţia gălăţeană se anunţa a fi unul al naibii de greu şi aşa a fost. Pornite cu prima şansă în obţinerea victoriei, elevele lui Dan Calancea au început bine meciul, au condus din start cu 3 până la 6 puncte, iar primul sfert l-au în încheiat cu 25-19. În sfertul doi, după ce s-au distanţat la 10 puncte, 29-19 în min. 13 şi imediat la 13 în finalul primei reprize, s-a încheiat cu scorul de 47-39. Sfertul al treilea a fost unul echilibrat, timp de 3 minute nu s-a înscris nici un punct de ambele părţi pentru ca la finalul sfertului, avantajul Olimpiei să ajungă la 11 puncte (63-52), avantaj care nu părea deloc liniştitor, lucru confirmat pe teren, dar şi pe tabelă. Oaspetele au recuperat, la 2 minute 30 secunde înainte de final diferenţa era de numai cinci puncte (79-74), iar la un minut şi 7 sec. diferenţa a ajuns la 3 puncte (86-83).
Pe final, braşovencele au forţat nota distanţându-se la 6 puncte, diferenţă cu care s-a încheiat partida, o victorie care le propulsează pe braşovence pe locul 5, la egalitate cu campioanele din Târgovişte de pe locul patru dar cu cele mai puţine jocuri disputate, 6.
Pentru „olimpice” urmează un nou joc important pe propriul teren, mâine, de la ora 16, cu Universitatea Cluj, formaţie pregătită de cunoscutul antrenor sârb, Dragan Petricevici, formaţie pe care braşovencele au eliminat-o din Cupa României.

Victorie muncită şi pe deplin meritată
Antrenorul Dan Calancea s-a declarat mulţumit de victoria reputată considerând-o o victorie muncită: „A fost o victorie foarte muncită a echipei pe care o pregătesc. Am dominat mare parte din meci, dar pe final jucătoarele oaspete au revenit spectaculos şi suspansul s-a menţinut până la ultima secundă de joc. Din fericire, am gestionat bine finalul şi am securizat victoria. Sunt mulţumit de jocul lui Mitici care ar putea s-o înlocuiască pe Kovacevici chiar dacă este cu un profil diferit de jucătoare. Foarte bine s-a prezentat Clara Bartee extrem de utilă în atac ca şi în apărare. Ne aşteaptă acum un meci deosebit de greu cu U Cluj echipă care şi-a odihnit câteva jucătoare în meciul cu Satu Mare pentru a fi proaspete în meciul cu braşovencele”.

Meciuri echilibrate într-o etapă agitată
Runda a programat numai patru partide în care surprinde chinurile prin care a trecut echipa tărgovişteană, campioana ţării, în meciul cu timişorencele de la Danzio, pe care le-au învins pe ultima fracţiune a meciului la diferenţă minimă. Arădencele, după ce au fost conduse de studentele din Alba Iulia la pauză, au revenit şi au obţinut o victoric clară pe final. Viitoarele adversare ale „olimpicelor”, fetele de la Universitatea Cluj, nu au avut probleme cu ultima clasată din Satu Mare, echipă pe care au învins-o fără probleme.
Rezultatele complete ale rundei: CSU Cluj - CSM Satu Mare 90-64 (44-30), CSM Târgovişte - Danzio Timişoara 67-65 (37-27), ICIM Arad - CSU Alba Iulia 67-49 (24-25), Olimpia CSU Braşov - Phoenix Galaţi 93-87 (47-39).