Editia 8166 - 19 apr 06:43

Stegarii sunt în semifinale

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 11 noiembrie 2010

FC Brașov - FC Timișoara 1-0 (0-0) Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Teren: foarte bun.Timp: călduros. Spectatori: 2500. A înscris: Marian Cristescu (min

FC Brașov - FC Timișoara 1-0 (0-0) Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Teren: foarte bun.Timp: călduros. Spectatori: 2500. A înscris: Marian Cristescu (min.90+3) FC Brașov: Mihai Mincă - Ionuț Voicu, Cristi Oros, Peter Majernik, William da Silva - Martinovic - Nuno Viveiros, Robert Ilyeși, Marian Cristescu, Aleandru Chipciu - Cătălin Dedu (60 Attila Hadnagy). Antrenor: Daniel Isăilă FC Timișoara: Pedro Taborda (27 Costel Pantelimon) - Cristian Scutaru (Chiacu), Srdjan Luchin, Marian Cisovschi, Laszlo Sepsi - Dan Alexa, D.Burcă-Helder da Silva, Iulian Tameș, Dorin Goga - Nikolici (75 Mircea Axente). Antrenor: Cosmin Contra. Arbitru: Alexandru Deaconu (București). Asistenți: Sebastian Gheorghe (Suceava), Radu Ghinguleac (București) Cartonașe galbene: Cristescu (24), Dedu (46)/Cisovski (81) Excelent rezultat obținut de brașoveni aseară în sferturile competiției numărul doi, Cupa României Timișoreana. A fost o partidă care chiar dacă nu a început cum ne-am fi dorit, a avut un deznodământ fericit pentru iubitorii fotbalului de sub Tâmpa. Prima repriză a fost una așa, mai bătrânească cu echipele preocupate să se cunoască, deși o mai făcuseră cu vreo opt-nouă zile în urmă și mai ales atente să nu primească gol. De aceea, ocaziile și fotbalul în general au cam lipsit. A încercat Goga ceva cu un lob superb de la vreo 40 de metri, dar Mincă cu ajutorul barei a respins. Dincolo, Cristescu și Ilyeș au fost aproape de a marca în poarta lui Taborda și respectiv Pantilimon după accidentarea și înlocuirea primului. La pauză un 0-0 care ne-a adus aminte de meciul recent disputat în campionat. Un egal potrivnic Brașovului și totodată mincinos, da, Brașovul a fost atunci echipa mai bună. Și conform celor întâmplate aseară în repriza secundă, și acum jucătorii lui Isăilă au fost iar deasupra adversarilor. Startul actului secund e fulminant. Cursă Viveiros și centrare perfectă, vole Ilyeș în brațele lui Pantilimon. Chipciu-Viveiros-Ilyeș, cap în brațele portarului. Brașovul joacă, Brașovul conduce meciul și în minutul 63 două ocazii mari la poarta oaspeților. Bombă Chipciu la o palmă de gol, corner, bombă Viveiros și Pantilimon scoate de la vinclu.Ilyeș e din nou aproape de gol dar îl blochează Sepsi. Viveiros face faza meciului, dă cap în cap doi adversari, îi pasează lui Cristescu care caută vinclul.Și când toată lumea aștepta prelungirile, stegarii mai i-au cu asalt poarta uriașului Tătărușanu și obțin golul după care au alergat două partide. Hadnagy se luptă și câștigă un balon la marginea careului, pasează la Cristescu care cu un șut la colțul scurt marchează. Era minutul 90+3 și nu se mai putea întâmpla nimic. Brașovul a câștigat pentru că a fost echipa mai bună. Brașovul a câștigat pentru că a jucat. O victorie mare care o aduce în postura primei echipe calificate în semifinalele competiției, dar și mai mult de atât. Un rezultat care are puterea de a surmonta moralul echipei pentru întâlnirile din campionat, acolo unde din păcate Brașovul suferă. Să sperăm că sintagma cu victoriile aduc victorii va funcționa și în cazul echipei noastre și vor bate sâmbătă Sportul într-un meci de șase puncte.