Editia 8171 - 26 apr 08:45

Stegarii pierd două puncte în ultima secundă de joc

Publicat la 17 mai 2010

F.C. Brașov - Rapid București 1-1 (1-0) Au înscris: Mihai Roman (27) / Cristian Săpunaru (90+4 pen.) FC Brașov: Mihai Mincă - Rui Duarte, Octavian Abrudan, Daniel Oros,Tavarez Ezequias-Mihai Roman,Marian Cristescu (65 Adriano Miranda )Nicolae Grigore (86) Stelian Stancu), Cătălin Munteanu-Sabrin Sburlea (72 Robert Ilyeși), Attila Hadnagy

F.C. Brașov - Rapid București 1-1 (1-0) Au înscris: Mihai Roman (27) / Cristian Săpunaru (90+4 pen.) FC Brașov: Mihai Mincă - Rui Duarte, Octavian Abrudan, Daniel Oros,Tavarez Ezequias-Mihai Roman,Marian Cristescu (65 Adriano Miranda )Nicolae Grigore (86) Stelian Stancu), Cătălin Munteanu-Sabrin Sburlea (72 Robert Ilyeși), Attila Hadnagy. Antrenor: Viorel Moldovan. Rapid: Mircea Bornescu-Cristian Săpunaru, Ricardo Fernandez, Adrian Iencsi, Vladimir Bozovici (58 Ilie Iordache)-, Juliano Spadacio, Costin Lazăr, Darijan Matici, Ștefan Gri-gorie-Ovidiu Herea (58 Ciz Diogo) -Lucian Răduță. Antrenor: Ioan Andone. Arbitrii: Georgian Ionescu - Nicolae Megheșan, Gabriel Barjac. Cartonașe galbene: Roman (27 și 90+3), Oros (44), Ezequias (57), Grigore (57), Duarte (77) Mincă (90+1), Ilyeși (90+4) / Săpunaru (10), Herea (34), Răduță (39), Lazăr (57), Bornescu (57), Bozovic (58) Cartonașe roșii: Mihai Roman (90+3)/Răduță (86) Dintotdeanua disputele dintre stegari și rapidiști, în decursul celor 59 de ani de când ele au loc s-au soldat cu probleme. Nici me-ciul de ieri nu a făcut excepție. S-a jucat ta-re, uneori depășind fair-play-ul. Elocvente sunt și cele 14 cartonașe galbene și 2 roșii pe care fluierașul le-a acordat iar acestea puteau fi chiar mai multe, dacă meciul ar fi fost arbitrat de un arbitru cu mai multă experiență. Stegarii au jucat din profesionism, situația lor în clasament fiind clară, pe când rapidiștii erau interesați de o victorie care posibil să-i apropie de Europa, fapt pentru care erau cu urechea pe mobile ținând legătura cu meciul dinamoviștilor din capitală. Meciul a început în nota de superioritate a gazdelor care au avut în primele minute câteva acțiuni care puteau să se concretizeze pe tabelă. Munteanu în min. 6 a șutat din careu și Bornescu respinge cu greutate.În min. 13 Roman, foarte activ, centrează perfect de pe dreapta și Sburlea din 6m nu ajunge la întâlnirea cu balonul. Rapidiștii au primele momente mai bune în minutele 17 și 18 prin Răduță deposedat perfect de Abrudan în careu și Grigorie care șutează din 25m puțin pe lângă vinclu. Concretizarea dominării vine în minutul 27 când Hadnagy pătrunde în careu îi pasează lui Roman care trimite la colț lung și înscrie pentru 1-0. Până la pauză se mai pot aminti ocazia lui Roman care din 12m șutează în Bornescu și lovitura liberă din 18m executată de Munteanu la colțul scurt și Bornescu scoate în corner. Repriza secundă este mai animată și cu câteva incidente. Rapidiștii sunt mai activi, sunt mai mult prezenți în careul gazdelor, dar fără concretizare de tabelă. În min.51 Duarte centrează de pe dreapta, Sburlea pune capul din 10m dar balonul trece pe lângă poartă. În minutul 58 Costin Lazăr și Nicolae Grigore au o altercație la care se implică și unii dintre jucători, soldat cu patru avertismente și aplanarea situației. Peste 10 minute, Săpunaru plesnește transversala, ratând de puțin egalarea Matic în min.84 execută o lovitură liberă din lateral și Mincă atent scoate în corner. În min.86 Răduță îl faultează pe Rui Duarte și vede direct cartonașul roșu, sancțiune ce se pare a fost mult prea dură. Meciul se apropia de final și nu se întrevedea deznodământul din minutul 90+3 atunci când la o învălmășeală în careu Roman face henț și primește al doilea galben, implicit și pe cel roșu precum și lovitura de penalitate pe care o transformă Săpunaru. De-abia pusă mingea la centru și Georgian Ionescu a fluierat sfârșitul partidei, o partidă animată și încheiată cu un scor egal și așa cum au recunoscut cei doi antrenori, un rezultat echitabil.