Au marcat: Buga (23), respectiv Astafei (12), Tudorie (22), Filip 90+6.
FC Braşov (antr. C.Talnar): Iacob - Vagner, Machado, Leko (33 M. Constantin), Ionescu – Păun (53 Madeira), Mateiu, Aganovic, Grigorie (71 Cristea),  - Surdu, Buga
Oţelul: ( antr. A. Lienen) Goicoechea - Tritz, Sârghi, Preştia, Popescu - Cojoc, Giurgiu, Mâlea (88 Filip) – Marquinhos (Zaharia), Tudorie (80 Henrique), Astafei.
Arbitru: Al. Tudor. Eliminare: M. Constantin (47).

Început de coşmar pentru braşoveni, apărarea fiind făcută „praştie“ de mult mai rapizii jucători gălăţeni. Tonul l-a dat Astafei (7), dar singur cu Iacob a şutat pe lângă poartă. Din păcate pentru localnici, cinci minute mai târziu, acelaşi Astafei a trecut ca rapidul prin gara Lehliu şi nu a mai iertat, şut la colţul scurt, 0-1. Lovitura de măciucă a fost recepţionată în plin şi până la 0-2 nu a mai fost decât un pas. Adică zece minute. O centrare venită de pe dreapta l-a găsit excelent pe Tudorie, care a trimis cu capul de la nouă metri, sus, la vinclul colţului lung. Nu mai contează că Leko şi Cristi Ionescu l-au scos din ofsaid pe atacantul gălăţean. Un minut mai târziu, Buga a readus Braşovul în joc cu un voleu de zile mari de la zece metri, 1-2 (23). Ţălnar vede că Leko e aerian şi îl scoate după o jumătate de oră de joc, deşi acelaşi lucru ar fi trebuit făcut măcar cu jumătate din echipă. În fine, înlocuirea avea să fie păguboasă. La scurt timp după startul reprizei secunde, Marius Constantin şi-a făcut o minge lungă şi de teamă că Marquinios să nu i-o „fure“, i-a pus o talpă bădărană chiar sub nasul lui Tudor. Acesta a aşteptat să vadă ce a păţit gălăţeanul şi ulterior i-a arătat cartonaşul roşu agresorului pentru gaura făcută tibiei adversarului (47). Greu în 11, aproape imposibil în 10. Aşa ne gândeam, dar din fericire pentru noi, lucrurile au stat altfel. Eliminarea colegului lor a metamorfozat echipa şi dacă până atunci „galbenii“ s-au întrecut în greşeli care mai de care, în inferioritate, au luat frâiele jocului în mâini. În minutele 79 şi 87, stegarii puteau scrie altfel istoria acestui meci. Mai întâi Surdu a şutat năpraznic, cu stângul, din afară careului, dar Goicoechea a respins miraculous de la vinclu. În a doua fază incriminată, Aganovici a ţintit transversală din lovitură liberă pentru ca în continuarea fazei Mateiu să tragă napraznic, dar acelaşi portar a respins cu pumnii. Tot Mateiu avea să trimită mingea spre poarta goală, portarul fiind învins, dar ca din pământ a apărut Lovin care a salvat miraculos. Nu a fost 2-2, avea să se facă 1-3. Filip, proaspăt introdus a luat un balon din terenul său şi s-a dus cu fundaşii în cârcă până în faţa lui Iacob, pe care l-a învins cu un şut la colţul scurt, 1-3 (90+6). Rezultat care trimite practic, FC Braşov în liga a doua. Am spus practic, nu şi teoretic, aşa că  atâta timp cât matematic nu sunt retrogradaţi, stegarii au datoria să lupte până la capăt. Pentru suporteri, dar în primul rând pentru ei!