Editia 8171 - 26 apr 10:10

„Stegarii” față în față cu meciul sezonului

Publicat la 15 aprilie 2010

FC Vaslui - FC Brașov (ora 20:15 - Pro Tv) „Stegarii” au ajuns la ora marii confruntări. ”To be or not to be” pentru prima dată în finala Cupei, după care au mai tânjit de încă cinci ori

FC Vaslui - FC Brașov (ora 20:15 - Pro Tv) „Stegarii” au ajuns la ora marii confruntări. ”To be or not to be” pentru prima dată în finala Cupei, după care au mai tânjit de încă cinci ori. De data aceasta, brașovenii au avantajul victoriei din prima manșă. Mai au și avantajul în disputa directă cu două victorii (dintre care una pe terenul de lângă Podul Înalt) și trei remize în cele cinci partide disputate. „Stegarii” mai au și avantajul palmaresului în Cupa României, unde în cei 71 de ani de la primul meci din fazele na-ționale au susținut 101 meciuri cu 48 victorii, 39 înfrângeri și 14 egaluri (172-145), față de vasluieni care în 6 ediții au acumulat 13 partide cu 7 victorii și 5 înfrângeri (18-13). Vasluienii sunt la a doua semifinală din istoria participărilor după ce în sezonul precedent au cedat Unirii Urziceni cu 0-2. „Galben-negrii” bifează astăzi manșa a doua a celei de-a 6-a semifinală din carieră, dar niciodată nu au mers mai departe. „Stegarii” au susținut prima semifinală în sezonul în care au debutat pe prima scenă, pe 29 iulie 1958, când la București au cedat cu 2-3 (0-2) în fața Științei Timișoara. În sferturi depășise formația ploieșteană Petrolul cu 2-1 (1-1), care în acel sezon a și devenit campioană. A urmat o semifinală în care au cedat la scor, 1-7 (0-2) în fața Stelei pe 27 iunie 1962 la Ploiești. În ambele semifinale antrenorul brașovenilor a fost cel mai longeviv tehnician pe care l-a avut acest club, Silviu Ploieșteanu. După aceea au mai trecut 8 ani, iar la Câmpina, pe 24 iunie 1970, a fost învinsă de Dinamo cu 1-3 (0-0). Era sezonul în care antrenor a fost Valentin Stănescu, iar în echipa de sub Tâmpa au evoluat Stere Adamache, Mihai Ivăncescu și Nae Pescaru, jucători care au făcut parte din echipa națională care a evoluat la Mondialul mexican din acel an. A patra participare în semifinale a avut loc pe 7 iunie 1979 la Pitești, meci încheiat în prelungiri în compania lui Steaua cu 1-2 (0-1, 1-1). Antrenorul Constantin Teașcă a trimis în teren o formație care era acreditată cu șanse de a prinde finala. Pentru „stegari” a înscris Vasile Gherghe în min. 73, iar pentru steliști au înscris Ion Dumitru (33) și Adrian Ionescu (95). Ultima evoluție a FCM-ului (denumirea din acel moment a lui FC Brașov) în semifinale a avut loc pe 23 iunie 1987 la Pitești, confruntându-se cu marea echipă a Stelei, una din marile echipe ale Europei. Bu-cureștenii, pregătiți de Anghel Iordănescu, au învins formația antrenată de Costică Ștefănescu și Dumitru Anescu cu 4-0 (2-0), prin golurile înscrise de Marius Lăcătuș (22 și 87), actualmente antrenor al vasluienilor, Gică Hagi (38), Weisenbacher (82). Din echipa brașoveană au făcut parte Andrei Șanta, actualmente antrenor cu portarii la stegari și Ioan Nagy, actualmente antrenor secund la vasluieni. În confruntarea de astăzi se vor revedea toți acești foști jucători brașoveni. Un sezon fără gol primit de „stegari” În actualul sezon „galben – negrii” au cucerit reuși victorii în cele patru dispute cu 9 goluri marcate, fără să primească vreunul. Au început cu un 4-0 (0-0,0-0) cu fosta prim divizionară din Otopeni, dar cu toate golurile înscrise în prelungiri. A urmat meciul cu finalista ediției precedente și campioana în exercițiu, Unirea, pe terenul acesteia din Urziceni. „Stegarii” au învins la limită prin golul înscris de Dorel Zaharia. În sferturi a venit rândul Gloriei Bistrița, aflată la ora meciului în zona nisipurilor mișcătoare ale retrogradării, pe care au învins-o cu 3-0. De partea cealaltă, vasluienii au început cu o formație din liga a III-a, Chimia la Brazi, pe care au învins-o cu 5-0. În mocirla de la Mediaș s-au impus cu un gol norocos, pentru ca în sferturi, pe propriul teren, să se impună greu în fața lui Internațional prin golul înscris în min. 87 de Burdujan. În prima manșă a semifinalelor, pe Silviu Ploieșteanu, „stegarii” au învins cu 1-0 prin golul marcat de Robert Ilyeș în minutul 5. Dacă vasluienii sunt aproape de a evolua în Europa League, prin poziția pe care o au în clasamentul la zi, pentru a-și realiza obiectivul, brașovenii sunt obligați să se califice în finală de unde ar putea să fie propulsați în Europa. Formații probabile: FC Vaslui: Kuciak - Milanov, Papp, Gladstone, D. Sânmărtean - Zmeu, Pavlovic - Delgado, Wesley, L. Sânmărtean - Costly. An-trenor: Marius Lăcătuș. FC Brașov: Coman - Duarte, Abrudan, N. Diogo, Ezequias - Roman, Ilyeș, Măldără-șanu, C. Munteanu - Zaharia, Hadnagy. An-trenor: Viorel Moldovan. Partida va fi condusă de o brigadă formată din Marius Avram, Mircea Orbuleș și Aurel Oniță.