Au înscris: Deyvidas Matulevicius (9 şi 60), Christu Paraskevas (21)/ Diogo Fonseca (82).
Pandurii: Lazar - Unguruşan, Erico da Silva, Christu, Momcilovic- Breeveld, Anton- Nicoară (62 Buleică), Nistor, Eric de Oliveira (71 Brata)- Matulevicius (76 Lemnaru). Antrenor, Cristi Pustai.
FC Braşov: A.Marinescu - Vagner (46 Străuţ), Oltean, Machado, Serginho- Madeira, Enceanu (46 Tătar)- D.Dias, Mateiu (71 Fonseca), Popa- Buga. Antrenor, Adrian Szabo.
Arbitru, Alexandru Tudor (Bucureşti).
Asistenti: Aurel Oniţă (Constanţa), Viorel Marinescu (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Unguruşan (46) / Vagner (38).

Aureolaţi de o victorie grandioasă acum două luni pe tărâmul lui Brâncuşi, braşovenii au descins la Tg. Jiu convinşi că vor repeta isprava. Începutul meciului „le-a dat apă la moară”, Enceanu şi Serginho testând puţin portarul cu două şuturi ce puteau însemna ceva. În minutul 9, o acţiune simplă, dar tăioasă a vitezistului Nicoară a însemnat deschiderea scorului. Pasul celui amintit a fost reluat în plasă de Matulevicius, 1-0. Nedumeriţi, ai noştri” au mai cedat o dată, decisiv, la cornerul bătut de Dănuţ Nistor, jucătorul care a tot fost „plecat” în intersezon, ba pleca, ba nu pleca de la Tg. Jiu. Noul căpitan al gorjenilor, Paraskevas a trimis cu capul de la 7 metri la colţul lung, lângă bară, 2-0 (21). Nici restul acţiunilor nu au avut Braşovul în prim plan, Marinescu a fost declarat cel mai bun jucător al oaspeţilor, aspect ce denotă „ostilităţile” din teren. Repriza secundă, deşi prevestea dezastrul după modul în care se jucase până atunci, a însemnat oarecum o revenire a băieţilor lui Adrian Szabo. El a schimbat la pauză „mâinile moarte”, Vagner şi Enceanu, în fapt responsabilii cu „defilarea” lui Nicoară, omul numărul 1 gorjean. A mai fost şi nesincronizarea fundaşilor centrali, într-un moment în care Braşovul dădea semne de revenire, dar Paraskevas, cel care a deschis scorul, a făcut 3-0 după ce l-a lobat pe Marinescu (60).
Singurul lucru bun în ce priveşte echipa noastră, a fost golul de onoare marcat de debutantul Fonseca, la zece minute de când Szabo îl aruncase n teren, 3-1 (82). Încurajaţi de reuşită, braşovenii au asaltat careul lui Lazar, ba au avut şi două ocazii semnate de Iulică Popa. În cele din urmă s-a terminat 3-1, rezultat oarecum onorabil, ţinând cont de începutul de meci, unul execrabil. Debut bont, dar poate că acest duş rece va trezi la realitate echipa, oricum una inferioară celei din sezonul trecut. În opinia noastră, poate ne înşelăm şi bine ar fi să fie aşa, nu trebuie trase concluzii pripite, la urma urmei au jucat cu vicecampioana ţării, Pandurii.