„Stegarii” au reuşit o nouă victorie mare, fiind mai aproape de „salvare”

Lupta pentru evitarea retrogradării se „ascute” tot mai mult. 8 echipe sunt despărţite de doar 6 puncte şi se luptă să evite cele 3 locuri „vacante” care duc la matineu

Stadion „Silviu Ploieşteanu”, spectator 2.500
Au marcat: Şt. Grigorie (24, 48), Bruno Madeira (84) / N. Roşu (68 - pen.)
FC Braşov: Fl. Iacob - Străuţ, Machado, M. Constantin, Serginho - B. Madeira, Mateiu – Vagner (86 Szekely), Şt. Grigorie, Aganovici (66 Buga)- An. Cristea (55 Surdu). Antrenor: Cornel Ţălnar.
Concordia: Rîmniceanu - Dima, Leca, Papasterianos (55 M. Ioniţă), Bucurică - N. Roşu, Ispir – Strătilă (46 Coşereanu), Onduku, Serediuc (70 Serediuc) – Zaharia. Antrenor: Marius Şumudică.
Arbitri: A. Comănescu (Râmnicu-Vâlcea), O. Şovre (Oradea), M. Nicoară (Băile Herculane)

„Stegarii” au continuat seria pozitivă şi în a doua zi de Paşti şi au obţinut o nouă victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, una care nu se limpezeşte, ci dimpotrivă, devine tot mai încinsă cu cât finalul campionatului se apropie. Meciul contra Concordiei a început cu ocazia lui Andrei Cristea din minutul 2, şut din unghi parat de Rîmniceanu, care părea să anunţe un „forcing” al băieţilor lui ?ălnar. Au urmat însă minute bune cu „galben-negrii” la conducerea jocului, dar fără mari ocazii de poartă.
Până în minutul 24, când după o acţiune prelungită, Serginho centrează perfect pentru Grigorie, care reia în plasă cu ajutorul barei. Apoi, spre finalul reprizei, Onduku dă şi el o mână de ajutor cu o intrare criminală la Aganovic, în urma căreia vede cartonaşul roşu şi dă prilejul unor parlamentări îndelungi prin care Şumudică şi stafful său au lăsat impresia că vor să scoată echipa de pe teren. Ilfovenii au continuat jocul, însă la doar trei minute de la reluare Grigorie a confirmat forma excelentă şi a făcut 2-0 cu un lob elegant de la marginea careului (48). Înainte de a fi schimbat, Andrei Cristea şi-a trecut şi el în cont o ocazie mare (52), fiind „servit” de acelaşi Grigorie.
Arbitrul Comănescu acordă apoi un penalty inexistent, la un duel între Marius Constantin şi nou intratul Neagu, iar Neluţ Roşu transformă şi readuce emoţiile pe „Tineretului”. „Stegarii” au avut însă reacţie, iar după o bară a lui Buga (76), Bruno Madeira înscrie cu capul la un corner executat de Serginho, aflat şi el la al doilea „assist”. Victorie mare, care aduce pe FC Braşov la un punct de salvare, iar îmbucurătoare în perspectiva ultimelor etape este evoluţia echipei, una parcă tot mai bună, cel puţin în jocurile de acasă.

„Război până la capăt”
„Secundul” Florentin Petre a felicitat, la final, atitudinea jucătorilor săi şi s-a arătat convins că aceştia vor avea aceeaşi „faţă” şi în partidele rămase până la finalul sezonului. „Suntem foarte fericiţi pentru rezultat şi pentru atitudinea băieţilor. Ne aflăm în luptă cu timpul şi cu punctele. Echipa va creşte în joc, aşa cum a făcut-o în ultimele 4-5 etape. Urmează meciurile cu Steaua şi Dinamo, dar nu mai contează cu cine jucăm, pentru noi e «război» până la capăt”, a declarant „Piticul”.  Antrenorul oaspeţilor, Marius Şumudică, a comentat partida în stilul său caracteristic, dar a recunoscut şi el superioritatea „stegarilor”, despre care a afirmat că au un lot care le-ar permite o clasare mult superioară, „chiar în prima jumătate. Au fost peste noi la toate capitolele, nu meritam nimic în seara asta. Din păcate elevii mei au crezut că dacă avem 34 de puncte, înseamnă că afară sunt 34 de grade şi putem merge în vacanţă la mare”.