Editia 8166 - 19 apr 19:39

"Stegarii" au învins pe CS Afumați și au terminat turul pe locul 2

Autor:

Publicat la 28 noiembrie 2016

FC Brașov s-a impus luni seară, scor 2-0, în jocul cu CS Afumați de pe teren propriu, ultima partidă a turului de campionat din Liga a 2-a. Jocul a început într-o notă echilibrată, cu ocazii la ambele porți, Olariu de două ori, respectiv Istrati și Goge fiind aproape de deschiderea scorului. „Stegarii” au forțat prin ocazii marca Goge, Istrati și Șerban, primii doi cerând și câte un penalty, fără vreun rezultat pe tabelă însă. După pauză, Goge și Grigorie au trecut pe rând pe lângă gol, care avea însă să pice, în sfârșit, în minutul 65, la o lovitură liberă executată excelent de Iulian Popa, mingea fiind trimisă în poartă de Paul Iacob. „Galben-negrii” au trăit periculos spre final, nou intratul Costache creându-și excelent o fază a cărei finalizare s-a oprit însă în brațele lui Iacob. La o acțiune a neobositului Goge, Manole pune latul din 11 metri și face 2-0, aducând liniștea pe „Tineretului” și scorul pe care tabela de marcaj, din cauza unei defecțiuni, a indicat-o încă dinainte de startul jocului. „Am făcut din nou un joc consistent, cu 4-5 ocazii clare de gol în afară de reușitele lui Iacob și Manole. Dacă rezultatele au fost mulțumitoare pe toată durata acestui tur, e bine că începem să creștem și a joc. Felicit acești băieți că au adus echipa acolo unde nimeni nu se aștepta, chiar nici noi, poate, cei din conducerea tehnică și administrativă, atunci când ne-am apucat de treabă, astă-vară. Sperăm să încheiem acest an în aceeași manieră, la jocurile cu Sepsi și Juventus”, a spus Cornel Țălnar la finalul jocului. FC Brașov încheie turul de campionat pe locul al doilea, ajungând astfel la 5 puncte în spatele liderului Juventus București și la 3 în fața "vecinilor" de la Sepsi Sfântu Gheorghe, cu care se vor duela sâmbătă, de la ora 14.30.