A marcat: Aganovici (83).
Rapid (antr. M.Rada): Drăghia – Tânc ( 71 V.Balint), Al. Iacob, Mera, Mendy - Săndulescu, Al. Dan - Al. Coman, M. Martin, L. Buş - A. Ciolacu (30 V. Negru)
FC Braşov (antr. A.Szabo): Fl. Iacob - Străuţ, Leko, R. Machado, Serginho - M. Constantinescu, C. Munteanu (67 B. Madeira), Diogo Santos (46 Ciocâlteu), Grigorie, Aganovici - C. Ţîră (60 Enceanu).
A arbitrat: Cristi Balaş (Baia Mare).

Stegarii au descins în Giuleşti cu o atitudine pozitivă. „Mergem să batem la Rapid”, spunea antrenorul Adrian Szabo în preziua partidei şi vorbele sale au avut acoperire, nu au fost doar nişte declaraţii de complezenţă. Deşi, nu putem spune că braşovenii au întâlnit un adversar facil, situaţia vişiniilor din clasament nefiind una liniştitoare, dovadă evoluţia hotărâtă a băieţilor lui Rada. Ei au ameninţat primii poarta oaspeţilor, Iacob salvând de la colţul scurt un şut înşelător trimis de Tânc (9). În replică, braşovenii puteau fi făcuţi fericiţi de Marian Constantinescu, aflat într-o poziţie excelentă, dar lovitura sa de cap nu a prins poarta (18). Trei minute mai târziu Ciolacu a trimis în bară, în urma unei faze la care Iacob a solicitat fault. Mijlocul reprizei secunde aduce o veste bună stegarilor. Mera primeşte două galbene relativ repede (6 şi 27) şi Cristi Balaş îl trimite la vestiare. Am răsuflat cu toţii uşuraţi, „gata, nu mai pierdem, ce bună ar fi o victorie aici”, ne spuneam din tribună sau din faţa televizoarelor, fiecare unde ne aflam. Mai ales că Szabo a schimbat la pauză, introducând un jucător de profil ofensiv  (Ciocâlteu), în locul unuia ce e recunoscut mai degrabă ca apărător (Santos) şi care, în plus trebuia şi protejat, având cartonaş galben.
La patru minute de la reluare, Constantinescu, dublat de Serginho au ratat prima mare ocazie. Aganovici trimite şi el afară în urma unei faze în care s-a trezit cu mingea în cap la doi metri de poartă (52). Momente bune pentru braşoveni şi Grigorie poate şi el marca, dar nu o face, ratând centrarea lui Aganovici (54). Machado face „pocinogul”, vorba lui Gabi Stan şi ia două avertismente în mai puţin de zece minute parcă şi e trimis la duşuri după Mera (63). „No, las că-i bun şi un punct”, ne făceam singuri curaj noi, chibiţii, în urma noilor circumstanţe. Şi totuşi, Braşovul a continuat să joace sus şi să îşi creeze ocazii. Cea mai mare ni s-a părut a lui Ciocâlteu, care singur la opt metri de poartă, frontal, a trimis afară excelenta centrare a lui Constantinescu (73). Şi după şutul peste poartă al rapidistului Martin (76), braşovenii au tranşat partida în favoarea lor. Serginho s-a angajat într-o acţiune viguroasă pe stânga, Constantinescu l-a blocat pe Iacob, Aganovici i-a „luat faţa” lui Mendy şi a trimis cu latul de la zece metri, lateral dreapta, în plasa porţii lui Drăghia, 0-1 (83). Era evident că stegarii nu mai pot scăpa victoria din mână, una care, surprinzător, îi aduce pe băieţii lui Szabo şi Negoiţă la +1 în clasamentul „adevărului”. Oarecum neverosimil după startul neconvingător de sezon.