FOTBAL - LIGA 2

Ştefan Grigorie, după succesul din Ghencea: "Nu e o surpriză jocul nostru bun!"

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 29 noiembrie 2022

Seară perfectă pentru FC Braşov care, a învins, în deplasare, pe CSA Steaua (1-0). Victoria a fost cu atât mai frumoasă, cu cât a venit în urma unui eurogol marcat de atacantul Adi Chică-Roşă.
A fost cea de-a 6-a victorie din acest sezon, iar cu punctele acumulate echipa Braşovului urcă pe locul 8 în clasament, la doar două lungimi de un loc care permite accederea în playoff.
În prima repriză nu au fost foarte multe situaţii de poartă, meciul s-a jucat mai mult la mijlocul terenului. Prima ocazie a aparţinut steliştilor, Chunchukov a reluat cu capul din 12 metri, însă puţin pe lângă poartă (8). În minutul 20, Andrei Marc a reluat peste, cu capul, o centrare din corner de pe partea stângă. Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparţinut tot "stegarilor". După un contraatac purtat de Chică-Roşă, atacantul stegar a şutat însă portarul Iancu a ieşit foarte bine şi l-a blocat. Mingea a ajuns la Tudor Oltean care a şutat din prima de la 18 metri, însă din nou portarul a fost la post (40).
Repriza a 2-a a început cu o bară a steliştilor. Adi Popa a zguduit transversala cu un şut de la marginea careului (49). Tânărul portar Sebastian Micu s-a întins extraordinar şi a respins în corner un şut din marginea careului,  al lui Bodişteanu. "Galben-negrii" au reveit în atac, iar o lovitură liberă din 23 de metri a lui Joao Amorim este prinsă cu siguranţă de portar (59). Minutul 67 a adus şi golul, inspiraţia lui Adi Chică-Roşă a făcut ca tabela să fie modificată. Atacantul a primit o minge la jumătatea terenului, a avansat, i-a dat mingea printre picioare unui adversar şi a expediat o "rachetă” de la aroape 30 de metri, direct în plasa laterală, la colţul lung. Până la final jocul a fost unul de luptă, la mijlocul terenului, singura fază important a mai fost în prelungiri, când un contraatac al braşovenilor s-a finalizat cu un şut din 14 metri al lui Alexandru Tudor Saim, respins de portar.
În acest meci, pe banca stegară a stat Ştefan Grigorie, antrenorul secund, pentru că Dan Alexa a fost suspendat.
”Un joc foarte bun. Au fost şi unele momente în care ei au pus presiune, mai ales la fazele fixe. Acolo au fost câteva nesincronizări. Pe urmă, fiind o echipă pozitivă şi, mai ales, ştiind ce ne aşteaptă, a ieşit bine şi ne bucurăm pentru această victorie.
Ştiam ce avem de făcut, ştiam ce am lucrat şi cred că s-a văzut şi pe teren că am fost o echipă în adevăratul sens al cuvântului. Am ştiut ce vrem de la început până la sfârşit. E normal, atâta timp cât lipseşte antrenorul principal, să se simtă, dar, cu atât mai mult ne bucură victoria de azi.
Nu e sărbătoare. E normal să fie o descătuşare, pentru că veneam după meciuri bune, echipa era în creştere. Nu e uşor să formezi o echipă după ce schimbi atâţia jucători, să aduci jucători noi, să aduci jucători de atâtea naţionalităţi, să-i integrezi. Echipa era în creştere şi chiar ne aşteptam să facem un meci bun. Chiar dacă pierdeam sau făceam doar un egal, ştiam că vom face un meci bun, pentru că avem încredere în aceşti jucători, avem un lot bun şi, uşor-uşor, s-a văzut că echipa începe să crească de la meci la meci. Pentru noi chiar nu a fost o surpriză jocul bun, pentru că eu consider că am făcut un joc bun. Normal, am spus că au fost şi mici nesincronizări, pentru că adversarul îţi pune probleme. Am întâlnit echipa de pe primul loc, a pierdut un singur meci acasă, cu Miercurea Ciuc, ştiam ce presiune o să pună. Cu atât mai mult îi felicit pe băieţi”, a spus Grigorie, la finalul meciului.