FOTBAL - LIGA 2

Ştefan Grigorie, ca la 20 de ani!

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 03 octombrie 2016

Fostul rapidist poate fi socotit omul meciului după ce a deschis scorul şi a oferit un „assist” lui Manole în superba victorie braşoveană de ieri!

FC Braşov - Chindia Târgovişte 2-0 (0-0)
Au marcat: Ştefan Grigorie 59 şi Manole 89.
FC Braşov (antr. C. Ţălnar): Iacob - Băjan (74 Săftescu), Şerban (54 Poverlovici), Leca, Stan - Manole, Iacob, Goge, I. Popa ( 60 H. Popa) - Grigorie - Sburlea.
Chindia (antr. N. Croitoru): Mieilă (46 Aioani) - Pătru, Vătavu, Ispas, Martac- Parghel, L. Mihai (86 Neagoe), Honciu, Roşciugă (46 C. Dinu)- Cherchez, Neguţ.
Eliminaţi: H. Popa (90+2), respectiv Ispas (37).

Vreme superbă, atmosferă de mare derby, ca pe vremuri, o galerie „galbenă” extrem de activă, ingrediente ce asigurau un spectacol pe cinste. Paul Iacob a prefaţat intenţiile ofensive ale stegarilor cu un şut zdravăn de la 25 de metri (8), un minut mai târziu Sburlea a tratat aiurea o poziţie de unu la unu şi a şutat mult peste poartă. Minutul 15, centrare Stan, mingea a trecut prin faţa lui Sburlea şi Grigorie, ratându-se prima mare ocazie de gol, fază identică un minut mai târziu, cu lovitură de cap Grigorie, la o palmă de bară. A mai fost o ocazie a fundaşului Leca, cel care a reluat periculos cu capul în urma unui corner (27). În ciuda rezultatului alb cu care s-a încheiat prima parte, putem spune că a fost una din cele mai bune reprize ale stegarilor în acest sezon, ţinând cont şi de valoarea adversarului. Repriza secundă a mai pierdut din intensitate şi paradoxal, în ciuda faptului că oaspeţii jucau în zece (Ispas a văzut al doilea „galben” în min. 37), tot ei au fost cei care au îndrăznit mai mult şi au echilibrat numărul ocaziilor de gol. Neguţ a irosit două asemenea momente în min. 49 şi 56. Ştefan Grigorie a deschis scorul în urma unei centrări a lui Stan, cu o lovitură de cap după ce iniţial şi-a permis luxul de a prelua pe piept în şapte, opt metri, potrivindu-şi balonul, 1-0 (59). Florin Iacob salvează uluitor în faţa lui Liviu Mihai, aflat singur în zece metri (72)! În continuare stegarii au „îngheţat” jocul preferând să conserve rezultatul. Pe contraatac, Sburlea a trăznit transversala la capătul unei acţiuni de toată frumuseţea (79). Dâmboviţenii nu s-au împăcat deloc cu ce era pe tabelă şi Cherchez a continuat să dea emoţii braşovenilor, lovitura sa de cap trecând pe lângă vinclu (83) sau mai apoi Honciu, care a reluat pe lângă poartă o bună, irosind un contraatac rapid al aceluiaşi Cherchez (85). Minutul 89 un gol de generic, din voleu, marcat de Manole, în urma unei excelente acţiuni a lui Ştefan Grigorie, 2-0! O victorie uriaşă a braşovenilor, rezultat care ţintuieşte Braşovul pe locul 2, cu 24 de puncte, la un punct în spatele lui Juventus.