Stromsgodset Dramenn - Steaua Bucureşti 0-1 (0-0)
Stadion: Marienlyst, teren sintetic, spectatori, 4500
Stromsgodset: Kwarasey-Vilsvik (85 Odegaard), Storbaek, Holbraaten, Hamoud-Francisco Junior, Abu-Storflor, Fossum, Kastrati (69 Wikheim)-Okunjimi (61 Sorum). Antrenor, David Nielsen.
Steaua: Arlauskid-Râpă, Szukala, Varella, Latovlevici-Sânmărtean (90 Vâlceanu), Prepeliţă-Pârvulescu (58 Stanciu), Chipciu, Tănase - G.Iancu (75 Filip). Antrenor, Costel Gâlcă.
Arbitru: S.Gozubuyuk (Olanda)
Cartonaşe galbene: Chipciu (15), Szukala (64), Tănase (90).

Bucureştenii au luat o primă opţiune pentru calificarea în turul trei preliminar al Ligii Campionilor în urma victoriei la limită în compania campioanei norvegiene din Dramenn. S-a făcut multă vâlvă înaintea partidei că meciul se juca pe un teren sintetic, poate un handicap pentru Steaua, dovadă şi evoluţia modestă din prima parte a meciului. De frica unor eventuale accidentări, steliştii au jucat cu frâna trasă, lăsându-se dominaţi de mai modesta formaţie nordică. Gazdele au ajuns cu multă uşurinţă la poarta apărată de Arlauskis şi numai forma bună a goalkeeperului stelist a scutit formaţia din Ghencea de un nedorit insuccs. Prima acţiune pe poarta gazdelor a avut loc în min. 19 când Latovlevici a şutat de pe flancul stâng,  fără probleme însă pentru portarul gazdelor. Arlauskis a scos un balon expediat de belgianul Ongujimi, prima mare ocazie a gazdelor (31). Peste alte cinci minute, acelaşi belgian îl depăşeşte pe Latovlevici, dar Arlausckis rezolvă situaţia. La numai patru minute de la reluare,  Iancu (inxistent în prima repriză), are o sclipire de moment, preia balonul pe flancul drept şi cu un lob peste portar aduce victoria stelistilor.
Latovlevici, Chipciu iar în prelungiri prin noul intrat Vâlceanu, au avut şi ei mari ocazii de gol, dar în cele din urmă, meciul s-a terminat 1-0, reuşita lui Iancu fiind singura ameciului. Victorie scurtă, dar care îndreptăţeşte Steaua să se gândească deja la adversarul din turul trei, revanşa cu simpaticii norvegieni fiind o simplă formalitate.