banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8675 - 08 iun 23:22

Steag negru la Sfântu Gheorghe

Autor:

Publicat la 30 iulie 2018

Steag negru la Sfântu Gheorghe

Un steag negru a fost arborat la Primăria Sfântu Gheorghe duminică, de Ziua Imnului, imaginile fiind făcute publice de Alexandru Cumpănaşu, preşedintele Coaliţiei Naţionale pentru Modernizarea României. „Cât de nesimţiţi puteţi fi?! Cât de mult vreţi să ne stârniţi sentimente pe care poporul român nu le-a cunoscut?!!! Astăzi - Primăria Sfântu Gheorghe - de Ziua Imnului Naţional - a arborat steagul de doliu naţional pe primărie - instituţie românească. Solicit politiei naţionale şi jandarmeriei intervenţie urgentă!... CNMR va continua demersul de anulare în instanţă funcţionarea UDMR!!!", scrie acesta pe Facebook, alături de poze.
Primarul nu a putut fi contactat, arată Mediafax, iar prefectul judeţului, Sebastian Cucu, arată că, din cunoştinţele sale, drapelul a fost pus de vineri, după moartea unei persoane distinse cu premiul „Pro Urbe”, însă consideră că putea fi luat jos sau să fi fost pus într-un alt loc, nu lângă tricolor. „O astfel de faptă era prevăzută ca infracţiune până la modificarea codului Penal în 2014, după care a fost abrogată. La momentul acesta nu există infracţiunea de ofensă adusă însemnelor naţionale. Instituţia Prefectului poate aplica amendă pentru nearborarea drapelului României. O asemenea faptă, care reprezintă o ofensă adusă însemnului naţional, era pedepsită din punct de vedere penal, însă a fost abrogată, iar la acest moment nu există o sancţiune. Nici măcar la nivel contravenţional”, a spus Sebastian Cucu.
„Este doar o coincidenţă nefericită”, a susţinut, la rândul său, preşedintele executiv al UDMR, Porcsalmi Balint. „Aşa se procedează de peste 20 de ani de când se acordă această distincţie (Pro Urbe, n.r.). Când moare o persoană care a primit această distincţie se arborează steagul negru în ziua decesului şi de îndepărtează după înmormântare. Steagul a fost pus sâmbătă şi va fi dat joi luni. Nu a fost nimic planificat, este o coincidenţă nefericită şi neplăcută”, a afirmat Porcsalmi.

+0 -7

Comentarii

vasile cirtoian

2018-07-30 13:00:48


Pe mine mă supără mai mult pensiile „speciale” și diferența de 35% între salariile de la stat și sectorul privat. Ăstea sunt lucruri mult mai grave.

Stupid People

2018-07-30 07:49:48


În ce țară trăim, nu s-a găsit nici un român să îl dea jos? Dar deh, UDMR votează împreună și la fel cu guvernarea, își permit. Dar noi de ce le permitem?

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie