Editia 8171 - 26 apr 04:38

Start perfect pentru CFR Cluj

Autor: Alin RUS

Publicat la 17 sepembrie 2010

CFR Cluj – FC Basel 2-1 (2-1) Sorin Cârțu a schimbat din temelii primul “11”, pentru jocul cu Basel - a folosit o distribuție cu 5 români în teren, o raritate pentru multinaționala din Gruia

CFR Cluj – FC Basel 2-1 (2-1) Sorin Cârțu a schimbat din temelii primul “11”, pentru jocul cu Basel - a folosit o distribuție cu 5 români în teren, o raritate pentru multinaționala din Gruia. Antrenorul a avut prima satisfacție foarte repede: Rada, fundașul pe care îl titularizase, a deschis scorul în minutul 9, cu o lovitură de cap, din mijlocul unei defensive superficiale a elvețienilor. Patru minute mai târziu, o nouă confirmare pentru inspirația lui Cârțu - Lacina Traore a majorat, tot cu o lovitură de cap, pentru un debut perfect al CFR-ului în grupa E din UCL. Și... cam atât. După câteva minute de șoc, Basel s-a instalat în jumătatea ardelenilor și a început să preseze. În minutele de prelungire, elvețienii reduc din handicap prin Stocker, la o fază în care marcajul individual la faza fixă practic nu a existat. Senzația că CFR s-a retras cam devreme a persistat și în debutul părții secunde - Cârțu a așteptat 10 minute, apoi a efectuat o schimbare dublă, prin care a reechilibrat ușor-ușor disputa. De Zerbi, foarte tehnic și iute, a semănat panică la câteva șanse de contraatac, marea ocazie a reprizei fiind irosită în minutul 70: Culio îl scoate pe portarul elvețienilor dintre buturi, dar Kone întârzie prea mult momentul finalizării. Ultimele minute au adus un mic asediu la poarta CFR-ului, o intervenție excepțională a lui Mureșan, după o gafă a lui Nuno Claro, apoi și o paradă de senzație a portarului ardelenilor. Cu emoții, ceva chin și... un pic de autobază, CFR Cluj și-a apărat această victorie care este de așteptat să îi ofere mai mult optimism, în tentativa de a salva stagiunea internă. Culio, desemnat de UEFA omul meciului UEFA l-a desemnat pe mijlocașul ofensiv Juan Culio “omul meciului” în victoria obținută de CFR Cluj în fața lui Basel (2-1): “Juan Culio și-a demonstrat clasa, oferind coechipierilor două pase decisive, una din corner, cealaltă din acțiune, pentru golurile marcate de Rada și Traore”. Elvețienii digeră greu înfrângerea Fotbaliștii lui FC Basel nu și-au ascuns frustrarea și dezamăgirea, după înfrângerea suferită pe terenul lui CFR Cluj: “Mă deranjează enorm că am pierdut în fața celei mai slabe echipe din grupă”, a spus atacantul Marco Streller. Acesta nu își poate explica debutul slab în meci, când Basel a primit două goluri: “Dacă jucăm așa, nu batem pe nimeni în Liga Campionilor. E ceva ce oricum nu am mai întâlnit - am fost mai buni, posesie mai bună și totuși am pierdut...”. L-a completat mijlocașul Valentin Stocker, marcatorul golului elvețian: “Când pierzi cu Barcelona, nu e dureros, fiindcă adversarul este valoros. Când pierzi la Cluj, este altceva. Am fost mult mai buni”. „Autobaza lui Cârțu a funcționat în atac” Președintele CFR Cluj, Iuliu Mureșan, a declarat, miercuri seară, în glumă, că “autobaza lui Sorin Cârțu a funcționat în atac”. “Am avut emoții, era normal să fie o partidă grea. FC Basel era favorită în acest meci, este o echipă puternică, care a arătat că este bună. Am avut un început extraordinar, dar apoi ne-am lăsat puțin dominați. Glumind puțin, pot spune că autobaza lui Cârțu a funcționat în atac. Am avut multe ocazii, am fost mai buni decât Basel, puteam să mai înscriem. Sunt trei puncte enorme, au o valoare mare, pentru că trebuia să ne relansăm calitatea jocului, în perspectiva meciurilor din campionat, dar și din Liga Campionilor. Aceste trei puncte sunt fantastice. Cred că vom face treabă bună cu Sorin Cârțu, este un antrenor extraordinar, care știe mult fotbal. Sper să luăm și campionatul, pentru că mai avem șanse”, a declarat Mureșan.