Editia 8171 - 26 apr 16:57

FOTBAL- LIGA I

Start fără victorii pentru echipele gazdă

Publicat la 28 iulie 2014

Primul eşalon al fotbalului a dat startul ediţiei 97. Campioana, Steaua şi vicecampioana, Astra  au pornit ca din puşcă cu victorii în deplasare, ambele la două goluri diferenţă. Astralii şi-au asigurat victoria în numai două minute la Chiajna, iar steliştii au ratat ca în curtea şcolii în Giuleşti, unde cândva se disputau meciuri derby. La Tg.Mureş, „campioana transferurilor”, ASA, a revenit doar cu numele, pe care nu l-a mai purtat din 1992, dar a jucat timid. În Bănie, noua echipă olteană a remizat cu cealaltă formaţie olteană, Pandurii, împărţindu-şi punctele.
Etapa a scos în evidenţă atitudinea  greu de înţeles a antrenorului ilfovean, Marius Şumudică, un bădăran care a insultat pur şi simplu un reporter de gen feminin.

Victorie în două minute
Concordia Chiajna - Astra Giurgiu  0-2 (0-2)
Au marcat:
Kehinde Fatai (12), Constantin Budescu (13).
Două minute i- au fost suficiente vicecampioanei pentru a tranşa soarta meciului. Budescu i-a pasat lui Fatai, care cu călcâiul a trimis în poartă. În minutul următor Budescu, omul meciului, execută un corner trimiţând balonul direct în poartă, la coltul lung, 0-2.

Debut egal în Bănie
CSU Craiova  -  Panduri Tg.Jiu   1-1 (0-0)

Au marcat: Curelea (87)/ Shalaj (74).
În derby- ul oltenesc, „CraiOlguţa” a debutat cu o remiză, smulsă cu trei minute înainte de final. În minutul 74 portarul Brac a respins aiurea un balon şutat de Nistor şi Shalaj a reluat de la10 metri în poartă, dând dureri de cap celor peste 10 mii de fani olteni. Când mai erau trei minute de joc,  Bancu a centrat la Curelea, care  a egalat.

Campioana transferurilor a dezamăgit
ASA Tg.Mureş   -  Unversitatea Cluj  0-0

După 32 de ani formaţia mureşană revine la numele care o consacrase, ASA. O adevărată campioană a transferurilor prin cei 17 noi jucători aduşi, toţi, unul şi unul. Cei care au intrat pe teren au dezamăgit, inclusiv Ianis Zicu, care promisese o revenire la adevărata valoare. Clujenii au suferit mult prin lipsa lui Lemnaru transferat la Steaua. La toate acestea a contribuit şi ploaia care au dus la un joc nul ca şi scorul.

Cândva a fost un derby
Rapid Bucureşti  - Steaua Bucureşti  1-3 (1-1)

Au marcat: Daniel Pancu (24)/ Claudiu Keşeru (28), Adi Popa (67), Alex Chipciu (73).
Cândva a fost un derby care aduna mii de fani în tribune. De data aceasta, un meci ca toate celelalte, cu numai 3000 de spectatori în nişte tribune dărăpănate. Au învins campionii prin golurile lui Keşeru din pasa lui Popa (28), Adi Popa, bine servit de Chipciu (67) şi Chipciu la o monumentală gafă a lui Bornescu (73).Rapidul începuse mai bine cu un gol de kinogramă a lui Daniel Pancu şi atât. Steliştii au mai avut şi  două bare prin Popa şi Chipciu, dar şi două ocazii ratate cu nonşalanţă de Keşeru.