Editia 8170 - 25 apr 10:07

Stanciu face furori în China, a fost din nou cel mai bun

Autor:

Publicat la 17 iunie 2022

Nicolae Stanciu - foto - (29 de ani) trece printr-un moment foarte bun la noua sa echipă, iar prestaţiile sale în tricoul celor de la Wuhan Three Towns i-au impresionat pe chinezi. Stanciu a fost integralist în partida dintre Wuhan FC şi Wuhan Three Towns, încheiată cu scorul de 1-3, în etapa cu numărul patru din China. Mijlocaşul român a oferit două pase de gol în ultimul meci şi a fost notat cu 8,9 de către Sofa Score, cel mai mare calificativ din echipa sa. Nu este pentru prima dată când Nicolae Stanciu primeşte o notă atât de mare de la transferul în China. Tricolorul a mai primit 9,5 la meciul de debut, dar şi 9,6 în al doilea meci, unde a reuşit să marcheze o „dublă”. În urmă cu două etape, contra celor de  la FC Guangzhou, Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 11, după ce a transformat impecabil o lovitură liberă. Fotbalistul a reuşit să mai puncteze o dată, în minutul 76, atunci când a repetat execuţia din prima repriză. În urma evoluţiei solide din ultima partidă, mijlocaşul a primit nota 9,6 din partea celor de la SofaScore. Internaţionalul român le-a recunoscut chinezilor că rămâne deoseori după antrenament pentru a-şi exersa acest procedeu. A mai reuşit să marcheze două goluri din lovitură liberă, de-a lungul carierei sale. „De fiecare dată, după încheierea antrenamentelor, eu şi alţi câţiva colegi de echipă ne antrenăm la loviturile libere. Am mai marcat goluri similare în competiţiile europene. Sunt foarte fericit că am marcat, astăzi, din două lovituri libere. Sunt un jucător bun la munca în echipă. Dacă eforturile mele pot ajuta echipa să câştige, asta mă mulţumeşte”, declarat Stanciu.