Editia 7794 - 05 oct 08:06

Stanciu a dat drumul la maşina de goluri şi în China

Autor:

Publicat la 08 iunie 2022

Nicolae Stanciu (foto) a marcat primele sale două goluri în China, la cea de-a doua apariţie pentru Wuhan Three Towns. Mijlocaşul român a deschis scorul după numai 11 minute, în duelul cu Guangzhou FC. Nicolae Stanciu a reuşit să înscrie primul său gol în tricoul celor de la Wuhan Three Towns, în etapa a doua din campionatul Chinei.
Stanciu a avut nevoie numai de două meciuri pentru a sparge „gheaţa” la noua sa echipă echipă, din prima ligă din China. Mijlocaşul de 29 de ani a reuşit o execuţie fabuloasă din lovitură liberă, în minutul 11. Nicolae Stanciu a reuşit „dubla” în minutul 76 şi a dus scorul la 5-0 pentru Wuhan Three Towns, în meciul cu Guangzhou FC. Nicolae Stanciu a fost folosit pe poziţia de mijlocaş central, într-un sistem 4-4-2. Românul nu a contribuit la golurile marcate de echipa lui, dar a avut o evoluţie apreciată. Sofascore i-a acordat nota 9.5, cea mai bună dintre toţi jucătorii de pe teren.Stanciu a avut 139 de atingeri, cinci pase cheie, 13 centrări, 19 mingi lungi şi două driblinguri reuşite. De asemenea, a expediat două şuturi pe spaţiul porţii şi unul pe lângă. Românul a jucat cu numărul 43 pe spate, după ce a purtat „10” la naţionala României şi „7” la Slavia Praga.Ajuns la 28 de ani, Nicolae Stanciu a decis să plece în China, acolo unde se va umple de bani. În jur de 3.000.000 de euro, pe an, va încasa mijlocaşul român la Wuhan Three Towns, sumă la care se adaugă şi bonusuri de performanţă. 500.000 de euro va primi dacă Wuhan câştigă titlul! Slavia Praga a primit 4 milioane de euro în schimbul jucătorului român.