FOTBAL – CUPA ROMÂNIEI

SR-ul s-a calificat după penalty-uri, Zărneştiul a făcut surpriza

Autor: Iulian CUIBAR, Dan NEACȘA

Publicat la 10 sepembrie 2020

„Galben-negrii” au dominat, însă nu au reuşit să decidă calificarea în 90 de minute

SR Braşov (foto sus) a reuşit să se califice în turul al doilea al Cupei României, trecând miercuri de „colega” de serie din campionat, KSE Târgu Secuiesc, după lovituri de departajare. „Galben-negrii” au deschis scorul prin Renţa, care a marcat cu capul, din şase metri, după o centrare a lui Horia Popa, iar egalitatea a fost restabilită, imediat după pauză, de braşoveanul Ema Popa (51). În prelungiri, jucătorii SR-ului au cerut gol, la un şut superb al lui Păduraru (100), semnalând faptul că mingea ar fi trecut de linia porţii.
Calificarea a fost decisă, însă, la lovituri de departajare, „gaben-negrii” marcând de cinci ori, prin Fekete, Păduraru, Căucă, H. Popa şi Burlacu.
„Am început foarte bine meciul, am marcat repede şi am controlat prima parte. După gol ne-am pierdut însă concentrarea, a apărut o relaxare, nu am mai ţinut de minge şi nu am mai respectat ceea ce am pregătit pentru acest meci. Am intrat în contre cu adversarii şi ne-am consumat. Totuşi, sunt foarte mulţumit de faptul că au alergat şi că nu au renunţat în nici un moment. Băieţii au făcut tot ce au putut pentru a se impune şi cred că trebuie să apreciem acest lucru, mai ales că vin după o perioadă mare de pauză. Este victoria lor. Suntem bucuroşi că am reuşit să ne calificăm în faza următoare”, a punctat Liviu Nicolae, antrenorul lui SR Braşov.

Victorie meritată a zărneştenilor
Olimpic Zărneşti a câştigat derby-ul local cu Olimpic Cetate Râşnov (foto), scor 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de „veteranul” Dascălu, dintr-un penalty acordat după un fault al lui Drăgan asupra lui Albu (30).
Deşi vin din rândul echipelor de Liga a 4-a, zărneştenii lui Mihai Stere au meritat victoria, trecându-şi în cont alte trei ocazii mari, prin Lascu (13), Dascălu (54) şi Lazăr (59). În ciuda pauzei lungi de la ultimul joc oficial, ritmul a fost unul destul de bun, cel puţin în prima oră. A contat poate şi rivalitatea dintre cele două echipe, reprezentante ale unor oraşe „vecine”, de unde şi angajamentul de până în minutul 60, după care cele două echipe şi-au mai pierdut din suflu. Totuşi, finalul a adus alte două mari şanse de gol, gazdele fiind foarte aproape de un autogol, pentru ca apoi Lascu să se joace cu o minge din poziţie de unu la unu cu portatul Petrescu.
Zărneştiul merge astfel mai departe în Cupa României, în lipsa jocurilor din Liga a 4-a, care încă nu se ştie când va reîncepe, iar Râşnovul lui Florin Dârvăreanu se concentrează pe Liga a 3-a, unde va juca sâmbătă (ora 17.00), pe teren propriu, un alt derby, cel cu SR Braşov, din prima etapă a sezonului 2020-2021.
„Eu zic că a fost un rezultat corect. Mai ales în primele 45 de minute, am prestat un meci bun. După pauză, cei din Râşnov au controlat mai mult, dar ocaziile au fost de partea noastră. Ţinând cont că nu am mai jucat de mult timp, am arătat bine pentru o echipe de Liga a 4-a. Aşteptăm să vedem ce adversar vom avea în turul următor şi vom aborda meciul cu ideea că avem 50% şanse de a merge mai departe”, a spus, la final, antrenorul gazdelor, Mihai Stere.

Olimpic Zărneşti – Olimpic Cetate Râşnov 1-0 (1-0)
Zărneşti: Mihok – Albu, Şomandru (81 Salagea), Căldărea, Lazăr, Nicodim, Marcu, Mieluşoiu, Lascu, Dascălu (90+2 Paveliu), Berloiu
Râşnov: Gavriş (46 Petrescu) – Dobre, Poverlovici, Potecu (46 Căpăţână), Marin (Munteanu), Drugă, Vîrlan, Botea (Mihai), Strătilă, Staicu, Dinu
KSE Târgu Secuiesc – SR Braşov 4-6 (0-1, 1-1)
SR: Căucă – Răducan (64 Boricean), Mîndru, Renţa, Dobrean, Burlacu, Iordache (56 Fekete), Răchişan (75 Păduraru), Cenk (75 Mircescu), H.Popa, Sandu

DERBY AL ORGOLIILOR, MECIUL DE LA ZĂRNEŞTI A FOST ARBITRAT DE O DOMNIŞOARĂ, ANAMARIA TERTELEAC: