SR-ul a câștigat la Târgu Secuiesc și continuă lupta pentru salvare

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 20 aprilie 2022

Kids Tâmpa a pierdut la Plopeni și s-a îndepărtat de obiectivul menținerii

SR Brașov a reușit să obțină o victorie importantă în lupta pentru evitarea retrogradării, 1-0 pe terenul lui KSE Târgu Secuiesc. Unicul gol al „galben-negrilor” a fost marcat de Ștefan Răchișan, în minutul 47.

„Am reușit împreună să facem o partidă foarte bună cu o încărcătură dusă la extrem cred, pentru că dacă pierdeam aici eram probabil în mare parte ca și retrogradați. Consider că am făcut din punct de vedere tactic un meci foarte bun, mai ales în repriza secundă. Mă bucur enorm că am avut un nou joc fără gol și că am avut din nou susținerea deplină a suporterilor cărora vreau să le mulțumesc. Doar împreună putem reuși lucruri care par imposibile. După ultima perioada chiar aveam nevoie de liniște deoarece critica adusă mie se răsfrânge și pe jucatori, în fața cărora pot risca să-mi pierd autoritatea pentru că avem jucatori tineri, influențabili care dacă pleacă urechea la comentarii pot ajunge să nu mai creadă în mine și în echipă. Nu în ultimul rand vreau să mulțumesc tuturor pentru susținerea primita de la începutul campionatului, în special lui Cenk și nea Nelu Naghi, care au crezut în mine constant și iată că acum culegem roadele. Avem o echipă bună cu mulți jucători cheie și e păcat să nu reușim menținerea în Liga 3. Toate gândurile sunt acum la meciul cu Kids, pentru ca vrem să continuam cu victoriile și să păstrăm atmosfera bună”, a spus antrenorul SR-ului. Sorin Corâiu.

Pe de altă parte, Kids Tâmpa Brașov a pierdut, cu 2-0 (1-0), meciul din deplasare cu CSO Plopeni din etapa a 3-a a play-out-ului Ligii a 3-a Seria C5. Pentru prahoveni au marcat Vlad (40) și Bucur (55). O înfrângere cu gust amar pentru „urși”, care puteau mult mai mult decât au oferit pe teren, dar și care limitează foarte mult șansele de a îndeplini obiectivul, salvarea de la retrogradare.

„Știam că vom întâlni un adversar care are un moral foarte bun, că are mulți jucători experimentați la acest nivel. Ne-am pregătit destul de bine în această săptămână, știind importanța meciului, dar, din păcate, nu am reușit să ne ridicăm la nivelul jocului. Am făcut multe greșeli, astfel că plecăm acasă fără niciun punct. Da, acest rezultat ne reduce mult șansele de a rămâne în Liga a 3-a, dar vom lupta până la capăt și vom vedea când se va termina ultima etapă ce vom face”, a declarat unul dintre antrenorii Kids Tâmpa, Ciprian Anghel.

În etapa viitoare, vineri, de la ora 17.00, pe Stadionul Tineretului, este programat duelul brașovean dintre Kids și SR.

În playoff, Râșnovul a pierdut în fața liderului

Olimpic Cetate Râșnov a pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, în fața liderului Seriei a 5-a, AFC Odorheiu Secuiesc. Csongor Simo a deschis scorul pentru harghiteni, din penalty (25), Alexandru Pop a majorat diferența (74), iar Alin Babei a înscris pentru râșnoveni, în minutul 85. În celălalt meci din playoff, FC Pucioasa a învins cu 2-1 pe Sepsi OSK 2 Sfântu Gheorghe. În etapa viitoare, trupa lui Petre Lucian va întâlni pe teren propriu, vineri, de la ora 17.00, pe FC Pucioasa.