SR-ul a câştigat derby-ul Ţării Bârsei

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 28 noiembrie 2022

Olimpic Zărneşti s-a impus în celălalt duel braşovean al etapei

SR Braşov (foto sus) s-a impus în duelul cu Olimpic Cetate Râşnov, derby-ul etapei a 14-a din Seria a 5-a a Ligii a 3-a, scor 2-1 (1-0). Savu a deschis scorul pentru „galben-negri” (41), stabilind şi scorul la pauză, D. Popa a egalat pentru râşnoveni (51), iar Danciu a adus victoria SR-ului, care revine astfel pe loc de playoff şi se apropie la doar un punct de podium. De altfel, a fost primul succes al antrenorului Horaţiu Suciu pe banca lui SR Braşov.
„Meciul de sâmbătă a fost unul pe care am încercat să îl dominăm încă din primul minut. Băieţii au fost foarte motivaţi, au respectat sarcinile de joc şi rezultatul a fost unul pe deplin meritat.Terenul nu a fost în cea mai bună stare, însă am reuşit să ne adaptăm mai bine la condiţii şi să ne impunem jocul. Sunt extrem de mândru de băieţi! Le mulţumesc şi lor, şi suporterilor! După cum am spus înaintea meciului, tinereţea şi ambiţia, combinate cu munca, pot învinge orice echipă, indiferent de nume sau de experienţă”, a descris Horaţiu Suciu înfruntarea din etapa a 14-a.
În celălalt duel braşovean al rundei, Olimpic Zărneşti a învins cu 3-2 pe Kids Tâmpa Braşov (foto jos). Pentru trupa lui Mihai Stere au marcat S. Mihai (2), Berloiu (15) şi Micliş (50), iar pentru „alb-albaştri” au înscris D. Stoica (60) şi A. Moldovan (80). Un jucător al Tâmpei, Negotei, a fost eliminate cu cinci minute înainte de finalul partidei.
CSO Plopeni – Sepsi OSK II Sfântu Gheorghe 1-2, CS Păuleşti – AFC Odorheiu Secuiesc 2-1 şi KSE Târgu Secuiesc – CS Blejoi 1-2 au fost celelalte rezultate din etapa cu numărul cinci a returului, în C5.
În weekendul 3-4 decembrie se va juca etapa a 15-a, ultima din 2022. Campionatul se va relua în martie 2023, cu ultimele trei runde din sezonul regulat, iar apoi se va trece la playoff, respectiv playout.