FOTBAL - AMICALE

SR Municipal, victorie cu Kids Tâmpa în primul amical al iernii

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 21 ianuarie 2019

SR Municipal Braşov a disputat primul meci amical al iernii, împotriva echipei U19 a şcolii de fotbal Kids Tâmpa Braşov. În partida care s-a disputat pe terenul sintetic de la Stadionul ICIM, elevii lui Florin Stângă s-au impus cu 3-2, după ce la pauză au fost conduşi cu 2-0.
Pentru „galben-negrii” au marcat Carlo Danciu, de două ori, şi Horia Popa, acesta din urmă stabilind scorul final cu un şut de la 25 de metri.
Dacă în prima repriză Florin Stângă a folosit doar juniori veniţi în probe, după pauză a intrat şi el pe teren, alături de Horia Popa, Adrian Voicu, Raul Toader şi Carlo Danciu, jucători care au făcut parte din lot şi în turul campionatului şi în jurul cărora îşi doreşte să construiască echipa în sezonul de primăvară, unul în care va miza, din cauza problemelor financiare, pe foarte mulţi fotbalişti tineri sau foarte tineri.
Următorul meci test al celor de la SR Municipal Braşov este programat pe 26 ianuarie (sâmbătă), de la ora 11.00, tot pe terenul sintetic de la ICIM, contra echipei de pe locul secund din Liga a 5-a Braşov, AS Vulcan.
Trupa lui Florin Stângă mai are, deocamdată, stabilite alte două jocuri amicale, cu Olimpic Cetate Râşnov (9 februarie) şi cu KSE Târgu Secuiesc (16 februarie).