VOLEI JUNIOARE

Sport Juvenil, locul 4 la „naţionalele” de mini-volei feminin

Publicat la 18 aprilie 2014

Voleiul de sub Tâmpa mai trăieşte şi se mai află în atenţia iubitorilor sportului cu mingea la fileu de tinerele jucătoare de la CS Sport Juvenil pentru că de voleiul masculin, care cândva se bătea la titlurile naţionale sau de senioare nu se mai vorbeşte.
Iată că recent, Sport Club Juvenil Braşov a reuşit ca într-o companie a cluburilor de tradiţie de la noi din ţară, o clasare onorantă, locul 4, la turneul final al Campionatului Naţional de mini-volei. La ediţia din acest an a acestei categorii s-au înscris 56 echipe, care au fost împărţite în 14 grupe de câte 4 formaţii fiecare.
După consumarea celor patru turnee din grupele preliminare echipa braşoveană a terminat pe primul loc, primind dreptul de a evolua în turneul semifinal ce a avut loc la Braşov. Alături de CSS 2 Bucureşti, CSS Constanţa şi Muscenul Câmpulung, Juvenil a terminat pe primul loc şi s-a calificat la turneul final care a avut loc tot la poalele Tâmpei. Făcând parte din grupa F într-o companie selectă, braşovencele au terminat pe locul 4, o premieră pentru voleiul juvenil feminin de sub Tâmpa.
În turneul final, Juvenil a cedat la Pro Volei Botoşani cu 0-3, a învins cu 3-1 pe CSS Târgovişte şi cu 3-2 pe CSS Sibiu. În semifinală a pierdut la cea mai bună echipă a turneului, Dinamo Bucureşti cu 0-3 iar pentru locul 3-4 a  cedat la Pro Volei Botoşani, 1-3.
Echipa pregătită de Monica Salcău şi Viorel Raicu a avut următoarea componenţă: Mara Dumitrecut, Ana Maria Savu, Monica Sodronga, Theodora Macovei, Andrada Marcu, Bianca Catană, Natalia Căţoi, Rebeca Hlamoga, Alexandra Bârlădean, Sorina Luca, Emily Rusu.