Speranţe irosite după în urma unui meci modest

Viitorul Constanţa  -  Corona Braşov  1-0 (0-0)
Viitorul: Balauru - Bejan (46 Nikolov), Mitrea, Larie, Toşca- Thiago (66 Băluţă), Benzar- Cârstocea, N.Dică (78 Lazăr), Gavra- Axente. Antrenor: Bogdan Vintilă.
Corona: Marc- Martac, Tudose, Asanovici, Arce- Miranda, Vranjkovici (81 Coman)- H.Popa (64 Braganca), Aguirre (46 Stănescu), Brata- Sg.Buş. Antrenor: Ionel Gane.
Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti).
Asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), G.Bârjac (Zalău).
Cartonaşe galbene: Mitrea (23), Cârstocea (41), Toşca (83), Axente (90+3)/ Vranjikovic (37), Sg.Buş (54), Arce (74).

Pe stadionul ilfovean din Chiajna, în faţa unor tribune dezolant de goale, Corona a intrat pe teren cu gândul de a-şi continua marşul pentru recuperarea punctelor pierdute în faţa unei vecine de „suferinţă”, Viitorul.
Speranţele nu s-au materializat, iar ultimele  două meciuri, în care au agonisit patru puncte, au rămas o amintire.
Corona a evoluat din nou fără vlagă, fără consistenţă, fără acţiuni la poarta lui Balauru, primul şut în această direcţie fiind trimis târziu de Brata (65) şi acela fără efect pe tabelă.
Viitorul a fost în careul Coronei în majoritatea timpului, a avut o posesie superioară şi numai intervenţiile lui Marc au făcut ca scorul să fie deschis atât de târziu. El a intervenit salvator încă din primele minute, a  blocat acţiunea lui Gavra (11), pentru ca apoi să pareze şutul lui Mitrea de la 25 de metri (19). Cârstocea l-a încercat şi el (52), iar peste alte patru minute, Toşca a trimis periculos un şut centrare. În fine, golul avea să vină în ultimul sfert de oră. Centrarea lui Nikolov este respinsă aiurea de Asanovici, până la Dică, şutul acestuia de la 11 metri dovedindu-se imparabil, 1-0 (76). Nici la acest scor Corona nu a avut reacţie şi uite aşa au mai fost irosite alte trei puncte.

Fără să pui probleme în ofensivă, nu ai cum lua puncte
La finalul meciului, antrenorul Ionel Gane a considerat că meciul a fost unul echilibrat: „Nu am reuşit să punem probleme în ofensivă. A fost un meci echilibrat, dar  Viitorul a avut mai multe acţiuni  în atac. Este o victorie meritată a gazdelor. Am pierdut o mare oportunitate, ne-ar fi ajutat mult o victorie sau un meci egal în compania unei echipe cu care ne luptăm pentru evitarea retrogradării. Urmează meciul cu Steaua  care va fi diferit, va avea o cu totul altă încărcătură, unde vom da totul şi poate vom obţine un punct”.