Spectacol şi goluri multe în urma unui meci încrâncenat

Corona Braşov - Concordia Chiajna  2-2  (1-0)
Corona (antr. Jerry Gane): T. Marc - Homei, Poverlovici, Damian, Munteanu - Neacşa (89 Pârvu), Dîlbea, Miranda, Stanănescu - Buş, Dedu (68 Balint)
Concordia (antr. Ionuţ Chirilă): Cobrea - Dima, Leca, Melinte, Bucurică - Papasterianos (90 Ispir), Roşu - Onduku (62 Coşereanu), Purece, Serediuc - Wellington.
Arbitru: Marian Balaci (Tr. Severin)
Eliminare: Dâlbea 90+2

Meci bun aseară pe „Tineretului”, ritm alert, ocazii de gol de ambele părţi, plus ceva tehnică în dreptul unor jucători. Exceptând diferenţa de puncte din clasament, echipele în teren ni s-au părut la acelaşi nivel. Mai ales că spre cinstea lor, jucătorii celor două echipe au jucat la victorie. În prima repriză, deşi s-a jucsat pe contre, ocaziile au fost rare. Rafael Stănescu l-a „încercat” pe Cobrea dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul oaspeţilor a fost atent (22). Minutul 31 avea să aducă deschiderea scorului. Neacşa i-a trimis inteligent lui Homei, fundaşul a făcut o cursă de zile mari şi a centrat paralel cu linia careului mare. Dedu l-a simţit în spate pe Sergiu Buş, lăsându-i balonul golgetrului Coronei, care după o pivotare a trimis la colţul lung, 1-0. Concordia putea egala până la pauză, mai întâi şut puternic Welington, respins de Marc (42) pentru ca minutul următor, şutul lui Purece să treacă la o palmă de bară. A fost scorul primei reprize. Corona a început bine şi actul secund, Dedu a scăpat singur cu Cobrea, dar altruist, în locul unui şut, a preferat o pasă în dreapta, la Neacşa, acţiunea neavând finalitate (47). Şi când ratezi, fotbalul te pedepseşte. După o acţiune prelungită de atac a Chiajnei, Roşu Neluţ l-a surprins pe Marc cu un şut înşelător lângă stâlpul din stânga al porţii braşovene, 1-1 (53). În continuare s-a jucat direct pe poartă, de ambele părţi şi în ciuda ocaziilor braşovene, golul a căzut tot în poarta lui Marc. Purece a „prins”colţul lung cu un şut cu stângul, de zile mari şi Marc a plonjat târziu, fiind uluit, 1-2 (65). Şi totuşi, spre cinstea ei, Corona nu a cedat şi a continuat asalturile spre buturile lui Cobrea. Eforturile le-au fost răsplătite, excelenta centrare a lui Neacşa a fost reluată de acelaşi Sergiu Buş cu capul în plasă, 2-2 (78).
Până la final s-a jucat cu garda jos, ambele echipe căutând lovitura decisivă. „Rafa” Stănescu a scăpat singur pe stânga, dar a şutat slab şi Cobrea a prins (86). În cele din urmă s-a terminat egal, rezultat oarecum echitabil pentru ambele echipe, deşi nu ştim cu ce ajută Corona acest punct.