Spectacol cu „lupi de pluş” şi un rezultat „întors” în ultima repriză

Autor: Ciprian TAMPA

Publicat la 15 decembrie 2014

Corona Wolves Braşov – Dab. Docler 3-4 ( 1-0, 2-2, 0-2)

Spectacol cu „lupi de pluş” şi   un rezultat „întors” în ultima repriză

În ultimul timp, unul din meciurile importante ale ligii Mol Liga s-a fost dovedit a fi Corona Braşov Wolves – Dab Docler.
Aşa s-a întâmplat şi vineri seară, când cele două echipe au oferit un spectacol grandios pe gheaţă. La fel au făcut şi spectatorii din tribună, când au luat parte la o nouă acţiune „De Crăciun dăruieşte un zâmbet”.
Cu acest prilej au fost colectaţi 38 de saci cu jucării de pluş, aruncate de spectatori pe gheaţă, la primul gol înscris de „lupi”, cu 3 secunde înainte de prima pauză.

A fost 1-0 pentru Corona după reuşita lui Attila Imecs, scor cu care s-a intrat la pauză. Repriza a doua a fost foarte disputată dar şi cu un arbitraj care a suscitat multe discuţii.
 Dab. Docler a egalat în minutul 26:26, după care „lupii” au preluat conducerea, deşi se aflau în inferioritate numerică: 2-1 (min.31:19), reuşita aparţinând lui Csanad Virag. A urmat o fază controversată în min. 36:22, când oaspeţii porniţi dintr-o suspectă poziţie de off-side nu s-au oprit decât după ce au introdus pucul în plasă 2-2.
Corona Braşov Wolves a reuşit totuşi să încline balanţa în favoarea ei spre finalul celei de a doua reprize, prin golul înscris de Arpad Mihaly (min. 38:56). Din păcate, în repriza a treia, „lupii” au fost de nerecunoscut. Ei au fost ţintuiţi în bârlogul lor (treimea proprie) minute în şir, poarta lui Polc fiind asediată şi, inevitabil, a urmat golul egalării la 3 (min. 44:13).
Echipa braşoveană a acuzat şocul şi, marcată de efortul depus până atunci, a mai primit un gol în min. 50:34, care a pecetluit scorul final: 3-4.

Momentele psihologice nu au fost corect gestionate
„Am vorbit de multe ori cu băieţii despre faptul că trebuie să îşi controleze emoţiile atunci când înscriu ei, dar şi atunci când o face adversarul pentru ca astfel să păstreze controlul asupra jocului. Azi am avut pe gheaţă două echipe bune. Dab. Docler este o echipă puternică, cu jucători talentaţi. Deşi înainte ca Dab Docler să înscrie al patrulea gol, noi am avut controlul pucului de 3-4 ori, nu am reuşit să ieşim din treimea proprie şi am ratat câteva ocazii în mod stupid. Probabil băieţii au fost timoraţi de egalarea din repriza a treia însă, le-am spus că trebuie să fie puternici şi să îşi păstreze concentrarea. Desigur este dezamăgitoare înfrângerea după ce am condus cu 3-2, mai ales acasă”, a declarat la final Jerry Andersson, „head coach”-ul celor de la Corona Braşov Wolves.

Revanşă după înfrângerile anterioare suferite în faţa Coronei
„Două echipe cu adevărat bune. 3-4 este un scor strâns. Cred că îi eram datori Coronei după ce ne-a învins anterior cu scorul de 5-2 în Liga MOL, de asemenea am pierdut şi în cadrul Cupei Continentale.  Venim după două înfrângeri grele în faţa echipelor Nove Zamky şi Miskolc. Prima repriză nu a fost rea, în a doua am avut câteva momente bune, însă în a treia băieţii m-au impresionat şi au jucat exact aşa cum am plănuit.  A fost un meci bun. Din păcate aşa este în sport, cineva trebuie să piardă. Sezonul se apropie încet de final şi acest lucru ne aduce hochei de calitate”, a spus la rândul său Donald Maclean, omologul lui Andersson de la Dab Docler.