Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 20 mai 2026
Val de nemulţumiri în rândul organizaţiilor neguvernamentale, din cauza unui proiect iniţiat de AUR şi votat în Senat, care le obligă să publice sursa tuturor veniturilor. Proiectul e în fază incipientă, decizia finală o vor lua deputaţii.
Parlamentarii AUR au pledat în plenul Senatului ca sursele de finanţare ale ONG-urilor pentru sume mai mari de 5.000 de lei să fie declarate şi publicate integral, anual, pe site-ul ANAF. Datele cu caracter personal vor fi secrete, dar numele donatorilor vor fi publice.
PNL, USR şi UDMR s-au poziţionat împreună şi au votat împotriva proiectului. Fără succes: la vot s-au impus cu o largă majoritate cei de la AUR cu PSD, PACE şi unii neafiliaţi.
Membrii multor organizaţii s-au revoltat. Cei de la Salvaţi Copiii susţin că proiectul descurajează finanţarea, intimidează donatorii, stigmatizează ONG-urile şi încarcă voluntarii cu inventarierea miilor de donatori. În plus, atrag atenţia că prevederile nu respectă standardele europene.
În prezent organizaţiile neguvernamentale depun anual declaraţii la ANAF, dar informaţiile nu sunt publice. Proiectul de lege prevede că omiterea precizării sursei veniturilor ar atrage suspendarea activităţii până la publicarea datelor sau dizolvarea.
'Grigore Gheba'
2026-05-20 20:12:21
'Răspund lui GDPR: atâta vreme cât un ONG ține în loc o autostradă pentru că melcul bălos nu mai are trecere spre nord, mă va interesa cine pompează bani privați ca să blocheze interese publice. Mă va interesa de unde vine și ultimul leu, ca să știu cine blochează infrastructura României. Și ăsta e doar un exemplu! '
'GDPR'
2026-05-20 16:05:56
'Datele personale ale donatorilor nu trebuie să fie făcute publice fără acordul acestora. Nu este de interes public cine ce face cu banii săi în privat; este de interes public ce se întâmplă cu banii noștri dați statului. Se confundă conceptele.'
'Willy'
2026-05-20 15:10:56
'Foarte bine. oengeurile sa nu mai primeasca bani de la stat, bani din taxele si impozitele noastre. Sa traiasca din donatii personale si sa publice fiecare leu primit, nu de la 5000 de lei in sus. Ori si mai bine sa fie desfiintate. Cine vrea sa desfasoare diverse activitati sa isi faca PFA, SRL etc.'
'Gicu '
2026-05-20 08:15:54
'Bravo AUR! Să fie deconspirati si trași la răspundere toți trădătorii ăștia care fac politica celor care îi plătesc, contrară intereselor românilor!'
'gigi'
2026-05-20 07:58:44
'Foarte bine. De mult timp trebuia asa ceva.'
'Grigore Gheba'
2026-05-20 06:49:18
'Ah, a venit vremea adevărului...Vom vedea de acum de ce urlă unii din toți rărunchii pentru urși, pentru Bolojan, pentru drepturile homosexualilor ori pentru dreptul acestora de a racola minori! Vom vedea cine îi susține cu bani, cine are interese în domeniu. BRAVO pentru asemenea legislație, doar să o vedem pusă în practică.'
Potrivit unui sondaj INSCOP Research, 48,6% dintre români consideră că moţiunea de cenzură depusă de PSD şi AUR a reprezentat un act inutil care va înrăutăţi lucrurile în România.[...]
2026-05-20 citeste mai multInflaţia ar putea ajunge spre 5,5% la finalul anului, dacă revine stabilitatea politică. „Nu numai faptele strică, şi vorbele”
2026-05-20 citeste mai multVa face mai mult decât să răspundă la întrebări. Platforma ar putea deveni o „super aplicaţie” cu agenţi AI şi servicii integrate
2026-06-08 citeste mai multUn vaccin conceput în întregime cu ajutorul inteligenţei artificiale a fost testat pe voluntari umani, marcând o premieră în cercetarea medicală. Acesta a fost conceput pentru[...]
2026-06-08 citeste mai multImaginează-ţi un singur vaccin anual capabil să te apere de o gamă largă de infecţii. Nu doar de virusuri precum gripa sau Covid-19, ci şi de bacterii responsabile pentru pneumonie sau meningită,[...]
2026-06-08 citeste mai mult
'Willy'
2026-05-21 01:30:08
'Par example: „Unul dintre pilonii-cheie ai ideologiei dominante este reprezentat de așa-zisul mediu ONG - organizațiile [sanchi-]non-guvernamentale.\nOamenii au impresia că ONG-urile se ocupă în general cu strângerea de donații pentru copii săraci, văduve sărmane, bătrâni cu pensie mică, pisicuțe abandonate și câini bagabonți. \nGreșit. \nCele mai vizibile ONG-uri din România și din alte țări sunt de fapt agenți de influență pe diverse domenii, care deseori nici nu sunt O„NG”, ci OG-uri - organizații guvernamentale - în toată regula. Ele sunt denumite organizații „non-guvernamentale” nu fiindcă nu ar avea nicio treabă cu guvernul, reprezentând, chipurile, „societatea civilă”, ci fiindcă nu au nicio treabă cu guvernul ???????? ????????????????, fiind finanțate de ???????????????????????????? ???????? ????????????????????????.\nVedem cu ochii noștri cum întotdeauna când se mimează „consultarea cu societatea civilă” - de exemplu în noiembrie 2015, la Cotroceni, după cazul „Colectiv”, sau când Justiția se mai „consultă” cu „reprezentanți” ai societății civile - așa-zisele consultații au mereu loc cu participarea acelorași ONG-uri sponsorizate de guverne străine: EFOR, Declic, Freedom House, Funky Shitizens etc. Dacă te uiți la cine îi sponsorizează cu adevărat pe ăștia - fel de fel de guverne și agenții guvernamentale străine, inclusiv bruxeleze - îți dai seama că de fapt așa-zisele „consultații” nu sunt altceva decât preluare de porunci de la diverse guverne străine fără să zici că preiei porunci de la diverse guverne străine. \nPretinsele O„NG”-uri care de fapt sunt „organizații ale unor guverne străine” sunt suficient de bine sponsorizate ca să facă agitație în justiție atunci când nu le convine ceva, să creeze atmosferă publică negativă, să blocheze proceduri perfect legitime, să deformeze mental publicul, să injecteze ură în oameni ușor de manipulat care se trezesc nitam-nisam înjurând de mama focului putiniști inexistenți, rusofili absenți, comuniști care nu mai trăiesc de un secol, anti-europeni care de fapt iubesc Europa, și așa mai departe. Nu ei, „oengiștii”, plătesc toată agitația de prin tribunale, străzi și mass-media: o plătesc sponsorii lor, puterile străine în solda cărora sunt ei angajați.\nNumai că instrumentul ONG poate fi folosit și pe dos, adică poate fi folosit ???????? ???????????????? în interesul „societății civile” adevărate românești. Adică aștia care formăm „majoritatea tăcută”. E suficient să se adune la un loc câțiva reclamagii cu... multă răbdare...‟ https://www.facebook.com/lucian.sarbu.3/posts/pfbid02mRvjSTAKiYXnB78jNnQvbucWQPLorE5TTxcPzrAcueVmk6mZp7pNaY125SkKUVE4l'