Editia 8166 - 19 apr 15:05

Slovenul Jure Sinkovec, campion la Râșnov

Autor: Adina CHIRVASÃ

Publicat la 11 iunie 2012

Podiumul a fost completat de cehul Lukas Hlava și de slovenul Robert Kranjec. Cel mai bine clasat român a fost Remus Tudor, pe locul 12. Slovenul a stabilit și un nou record al trambulinei - 72,5 metri, doborând recordul de 70 de metri deținut de românul Remus Tudor, la campionatul Balcanic din 11-12 februarie 2012 Slovenul Jure Sinkovec este marele câștigător al primei Cupe de vară FIS la sărituri cu schiurile din România, desfășurată la baza olimpică de la Râșnov, pe trambulina de K 64

Slovenul Jure Sinkovec, campion la Râșnov Podiumul a fost completat de cehul Lukas Hlava și de slovenul Robert Kranjec. Cel mai bine clasat român a fost Remus Tudor, pe locul 12. Slovenul a stabilit și un nou record al trambulinei - 72,5 metri, doborând recordul de 70 de metri deținut de românul Remus Tudor, la campionatul Balcanic din 11-12 februarie 2012 Slovenul Jure Sinkovec este marele câștigător al primei Cupe de vară FIS la sărituri cu schiurile din România, desfășurată la baza olimpică de la Râșnov, pe trambulina de K 64. Podiumul concursului a fost completat de cehul Lukas Hlava și de slovenul Robert Kranjec. 33 de sportivi din nouă țări au luat parte la concurs, printre săritori numărându-se și austriacul Thomas Morgenstern și cehul Roman Koudelka. Competiția, organizată sub egida Federației Internaționale de Schi (FIS), a marcat practic deschiderea oficială a centrului de sărituri cu schiurile de la Râșnov, primul astfel de centru din România și din Europa de Sud-Est, construit la standarde internaționale. „Este un moment important în istoria săriturilor cu schiurile din România și reprezintă o dovadă a modului în care un parteneriat public-privat poate funcționa cu succes. Este cea mai mare investiție privată după anii 1990 în sporturile de iarnă din România”, a declarat Puiu Gaspar, secretar general al Federației Române de Schi-Biatlon. „Baza aceasta contribuie la crearea unui brand pentru orașul Râșnov și orașul va conta tot mai mult. Cred că în viitor, Râșnovul va rivaliza cu orașe europene în care aceste competiții sunt tradiție.”, a declarat și primarul orașului Râșnov, Adrian Veștea. Primul săritor, prima căzătură Competiția a fost urmărită de mii de oameni adunați în Valea Cărbunării. Întrecerea a cuprins două manșe. Cel care a deschis concursul a fost cehul Roman Koudelka. El a sărit primul și a fost și primul care, la aterizare, s-a dezechilibrat și a căzut, fiind depunctat pentru această greșeală. În cadrul competiției au intrat în competiție sportivi din Austria, Cehia, Slovenia, Olanda, Bulgaria, Belarus, Ucraina, Ungaria. România a fost reprezentată în Cupa FIS de la Râșnov de nouă sportivi. Toți cei 30 de săritori, care s-au calificat în manșa a doua, au primit puncte care vor conta în calificarea la Cupa Continentală de sărituri cu schiurile. La finalul competiției, Jure Sinkovec s-a declarat bucuros de titlul obținut. „Este perfect, este foarte bine”, a declarat acesta imediat după ce a coborât de pe podium. Campionul, care a atins și un nou record al trambulinei, a explicat că îi este mai dificil să sară în sezonul de vară, dar în sezonul de iarnă promite să obțină un rezultat mai bun. Thomas Morgenstern: „Am simțit aceeași atmosferă ca în Cupa Mondială” Obișnuiți să sară pe trambuline mult mai înalte, campionii Thomas Morgenstern, Robert Kranjec, dar și Roman Koudelka au mărturisit că trambulina de la Râșnov a fost „o provocare” pentru ei. Campionul olimpic și mondial, Thomas Morgenstern a declarat că a venit prima dată în România în 2007, dar acum este „impresionat de ce s-a întâmplat în toți acești cinci ani. A fost o onoare pentru mine să iau parte la această competiție. Am simțit aceeași atmosferă ca în Cupa Mondială în ceea ce privește organizarea”. Austriacul a mai mărturisit că vrea ca în iulie să obțină brevetul de pilot de elicoptere și ar mai avea o dorință: să-l învețe pe Iker Casillas (portarul echipei de fotbal a Spaniei) să sară cu schiurile. Evenimentul a fost organizat de Federația Română de Schi-Biatlon (FRSB) în parteneriat cu Primăria orașului Râșnov și OMV. Clasament 1. Jure Sinkovec Slovenia 2. Lukas Hlava Cehia 3. Robert Kranjec Slovenia 4. Thomas Morgenstern Austria 5. Vojtech Stursa Cehia 6. Markus Schiffner Austria România 12. Remus Tudor 14. Szilveszter Kozma 16. Valentin Tatu 19. Iulian Pîtea 23. Eduard Torok 26. Ștefan Blega 27. Adrian Vornicu 30. Sorin Mitrofan 32. Alexandru Mocăniță (locul 32).