Editia 8166 - 19 apr 20:42

FOTBAL LIGA I

Situaţia echipelor aflate la retrogradare e departe de a fi clarificată

Publicat la 05 mai 2014

Etapa cu numărul 30 nu a clarificat încă situaţia din subsolul ediţiei. Dacă la vârf Petrolul a făcut schimb pe podium cu Astra, la retrogradare se cunosc numai două din cele patru retrogradate, Corona Braşov şi FC Vaslui, ultima neprimind licenţa. Victoria stegarilor în faţa dinamoviştilor constituie un pas mare spre eludarea retrogradării, dar încă mai sunt paşi importanţi de făcut. CFR a mai „comis”-o încă odată, remizînd în Gruia în faţa  Concordiei.

Marin Barbu aduce victoria sub Pietricica
Săgeata Năvodari  -  Ceahlăul Piatra Neamţ 0-2 ( Marc- 4, Golubovici- 88)
Numirea lui Marin Barbu pe banca nemţenilor a fost de bun augur pentru moldoveni. După 6 înfrângeri consecutive, Ceahlăul obţine o victorie a salvării. Gazdele au acuzat arbitrajul lui Istvan Kovacs care nu ar fi acordat un penalty (18) la un henţ în careu. Moldovenii au înscris repede, încă din minutul 4 când Marc a reluat cu capul centrarea lui Marian Constantinescu, 0-1 pentru ca atunci când mai erau două minute de joc, Golubovici să închidă” tabela cu un şut de la marginea careului, 0-2!

Astra nu mai joacă la fel de bine, ca pe „vremea” lui Isăilă
Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu 0-0
O partidă săracă în faze autentice de poartă, în care au fost expediate 6 şi respectiv 7 şuturi , cam puţin pentru pretenţiile unei echipe ca cea a giurgiuvenilor. Preşedintele Ioan Niculaie l-a apostrofat pe  Dinu Gheprghe, referitor la renunţarea la Fatai şi transferul lui Yazalde acesta raspunzând că noul antrenor, Florin Marin, ar fi responsabil de ultimele rezultate.

Punct mare pentru Şumudică şi Chiajna a cam scăpat
CFR Cluj  -  Concordia Chiajna 1-1 ( Maftei- 18) / Serediuc- 59-pen.)
„Ceferiştii” s-au împotmolit din nou în Gruia. Înaintea partidei, titularii anunţaseră că nu se vor prezenta la meci, fapt pentru care conducerea din Gruia a legitimat o serie de juniori pentru ca nu cumva să fie depunctată. Până la urmă titularii au jucat, dar de o aşa manieră cât să treacă timpul. Gazdele au înscris în primele 20 de minute, cât au jucat mai consistent prin Vasile Maftei, dar la reluare Deac  faultează în careu şi penaltiul este transformat de Serediuc, care egalează, 1-1.

Jucătorii vasluieni încheie prezenţa în elită cu capul sus
FC Vaslui   -  Pandurii Tg,.Jiu  1-0 ( Antal- 59).
Soarta vasluienilor era cunoscută  înaintea partidei, neprimind licenţa pentru sezonul viitor nu vor juca în Europa, aşa cu sperau, vor evolua în liga secundă. Chiar şi în aceste condiţii toţi titularii au fost în teren şi au obţinut o victorie frumoasă, dar fără efecte în ierarhie. Liviu Antal a marcat la capătul unei acţiuni superbe, cu un voleu la colţul lung, cu care l-a învins pe Gliwa, 1-0.

„Găzarii” au adâncit criza Timişoarei
ACS Poli Timişoara -  Petrolul Plloieşti 0-3 ( Albin- 19-pen, 37, Alves (45)
Egalul Astrei la Mediaş a impulsionat Petrolul, ea a obţinut o victorie clară şi a urcat pe 2.  Sarabanda celor trei goluri a început cînd Albin a trasformat un penalty  ca urmare a unui fault făcut de Morarijia  asupra lui Tamuz (19). Acelaşi Albin realizează dubla (37) cu un şut de la 10 metri pentru ca în ultimul minut al primei reprize, Geraldo Alves  să înscrie din careu cu o lovitură de cap.