Editia 8170 - 25 apr 07:21

Simona Halep ar putea cădea de pe podium, la Roma

Autor:

Publicat la 12 mai 2021

Simona Halep (foto) se află la Roma în aşteptarea debutului la turneul pe care l-a cucerit anul trecut în premieră. Sportiva noastră poate pierde locul 3 WTA la finalul acestei săptămâni. Simona Halep a ajuns de câteva zile în Italia, după eliminarea în optimi la turneul de la Madrid. Sportiva noastră a declarat că „e frumos să fii campioană la Roma”, cu câteva zile înaintea debutului său în turneul WTA 1.000 de la Foto Italico, pe care l-a câştigat anul trecut în premieră. Simo beneficiază de un prim tur liber, după care va juca în compania câştigătoarei dintre Angelique Kerber şi Alize Cornet. Luni, Simona Halep a avut parte un antrenament intens alături de Elina Svitolina, campioana din 2017 şi 2018 de la Foro Italico. De altfel, ucraineanca a cucerit titlul la Roma chiar în finale disputate cu sportiva noastră. De abia anul trecut a reuşit românca să cucerească titlul în capitala Italiei, după o finală cu Karolina Pliskova. Ca urmare a titlului obţinut săptămâna trecută la Madrid, Aryna Sabalenka s-a apropiat ameninţător în clasament de sportiva noastră. În acest moment, bielorusa are 6.195 de puncte, în timp ce Simona Halep are cu 325 mai mult, 6.520. În acest context, turneul de la Roma se poate dovedi extrem de important în lupta de la vârful ierarhiei mondiale. Halep şi Sabalenka se află pe părţi diferite de tablou şi ar putea să se întâlnească doar în ultimul act al competiţiei de la Foro Italico, însă vor lupta de la distanţă pentru locul 3 WTA.