Editia 8166 - 19 apr 11:00

Simetria păguboasă, cu goluri din 20 în 20 de minute, a ținut punctele la Dunăre

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 11 martie 2013

Astra Giurgiu - FC Brașov 3-0 (2-0) Stadion „Marin Anastasovici” din Giurgiu. Spectatori: 2000. Au înscris: Constantin Budescu (20),Takayuki Seto (40), Kehinde Fatai (63)

Simetria păguboasă,  cu goluri din 20 în 20 de minute, a ținut punctele la Dunăre Astra Giurgiu - FC Brașov 3-0 (2-0) Stadion „Marin Anastasovici” din Giurgiu. Spectatori: 2000. Au înscris: Constantin Budescu (20),Takayuki Seto (40), Kehinde Fatai (63). Astra: Lung jr.- Mățel,Ben Youssef, Găman, Morais-Takayouki Seto, Yahoya-Tembo (73 William), Budescu, Distefano (85 Bărboianu)-Fatai (77 Bukari). Antrenor: Valentin Sinescu FC Brașov: Marinescu - Velayos,Machado,Oltean,Cr.Ionescu-Mateiu, Moraru-Păun (50 Dias), Buga (88 Ayhan), Tăta r- Batin (63 Enceanu). Antrenor: Adrian Szabo. Arbitri: C.Popa - V.Marinescu, G.Stroie. Cartonaș galben: Javier Velayos. „Stegarii” au pierdut net un joc, poate mai clar ca niciodată. Neșansa a făcut ca ei să primească cele trei goluri exact în minutele 20, 40 și 60. O simetrie perfectă pentru actualii giurgiuveni și păguboasă pentru băieții lui Adrian Szabo. Astra a jucat foarte bine sâmbătă seara. O echipă echilibrată în toate compartimentele, dar și cu personalități, gen Budescu, Takayuki sau Fatai. Începutul meciului a dat impresia unui oarecare echilibru, deși gazdele au fost la conducerea lui. A venit minutul 20 și o dată cu el deschiderea scorului. Budescu a transformat magistral o lovitură liberă de la 28 de metri, lateral stânga. Balonul trimis de el peste zid, a„ mușcat” bara la rădăcină și s-a dus în plasă, în ciuda plonjonului disperat al lui Marinescu, 1-0. După gol, tot foștii ploieșteni au fost mai prezenți în terenul Brașovului, iar Tembo și-a permis chiar să rateze un penalty, șutând în bară. Nici această fază nu i-a trezit pe ai noștri și Seto a făcut 2-0, marcând nestingherit cu capul dintre jucătorii Brașovului, la o excelentă centrare marca Di Stefano. A fost scorul pauzei, unul care a înclinat balanța spre câștigătoarea meciului, Astra, echipă cu siguranță cu mult mai bună. Cel puțin la meciul de sâmbătă seara. Fatai a speculat și el indecizia fundașilor adverși, profitând de letargia ce i-a cuprins „in corpore”. El a marcat simplu, cu capul, la o banală lovitură de colț, 3-0. Restul, până la final nu a mai contat. Gazdele, pe deplin mulțumite de scor și destinația punctelor, oaspeții, „încântați” că nu au mi luat gol până la final. A învins parcă echipa ce s-a bucurat mai mult de fotbal pe excelentul gazon de la Giurgiu, unul care te îmbia la „joacă”. Pentru brașoveni urmează un meci greu, ca toate celelalte dealtfel, pe teren propriu cu U Cluj. Foto: Gabriel Fluerariu