Editia 8166 - 19 apr 22:43

BASCHET FEMININ

Serie grea pentru Olimpia

Publicat la 17 noiembrie 2017

Formaţia braşoveană a reuşit transferul Alexandrei Dumitrache, de la Phoenix Galaţi, echipă retrasă din campionat

După o pauză de trei săptămâni, prilejuită de partidele echipei naţionale din preliminariile Women’s EuroBasket 2019, echipa Olimpia Braşov revine în competiţiile oficiale, cu o serie de 6 meciuri în două săptămâni. Primul dintre ele, în Liga Naţională, în deplasare la CSM Satu Mare (duminică, ora 15.15), echipă neînvinsă în actualul sezon şi lider la zi al clasamentului.
În continuare, pentru fetele lui Dan Calancea urmează două jocuri la Braşov, cu BK Brno (Cehia) în Cupa Europei Centrale şi cu Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în campionatul intern, iar apoi o deplasare cu două meciuri în două zile, revanşa la Brno şi la Flying Foxes Viena, de se vor întoarce la Cluj, pentru un nou joc în LNBF. „Am avut o pauză binevenită. Aveam probleme cu accidentările, iar acum toate jucătoarele sunt refăcute. Mai mult, am putut să ne pregătim mai bine între timp. Urmează o perioadă foarte dificilă, cu multe meciuri pe parcursul a două săptămâni. Sper să ne comportăm cât se poate de bine şi să avem o prestaţie solidă în toate aceste jocuri. Încercăm să creştem de la meci la meci. Vom încerca să avem perioade cu vârfuri de formă, în playoff, fazele finale ale Cupei României. Satu Mare este favorită, prin prisma bugetului şi a formei de moment, neînvinsă până în prezent. Dar vom face totul să ne întoarcem cu o victorie de acolo”, a declarat antrenorul Dan Calancea.
Profitând de retragerea echipei Phoenix Galaţi din campionat, Olimpia a transferat-o pe Alexandra Dumitrache (foto). „Galaţiul s-a retras şi jucătoarele de acolo au încercat să îşi găsească angajamente. Noi am discutat cu Dumitrache şi înaintea sezonului. Până la urmă ea a ajuns la noi şi sunt convins că va aduce un plus pentru echipa noastră. Firesc, are nevoie de o perioadă de acomodare, dar cred că va fi una scurtă. Am mai lucrat cu ea la naţionala de tineret. E o jucătoare cu o atitudine foarte bună atât în jocuri, antrenamente şi în afara acestora”, a mai precizat Dan Calancea.

„Acvilele”, înfrângere clară cu Franţa
Echipa naţională a României a pierdut clar în faţa vicecampioanei europene, Franţa, în etapa a doua a calificărilor pentru Women’s EuroBasket 2019, 45-87, pe sferturi 11-15, 15-27, 11-22, 8-23. În partida disputată la Villeneuve d’Asc, Gabriela Mărginean a fost cea mai bună marcatoare a României, cu 13 puncte, urmată de Walker cu 11, Godri-Părău cu 9, Pavel cu 8 şi Irimia cu 4 puncte. În prima etapă, „acvilele” au cedat pe teren propriu, la Oradea, în faţa Sloveniei, scor 59-80.