Editia 8171 - 26 apr 00:27

FOTBAL - LIGA 1

Sepsi - UTA 3-0, covăsnenii iernează pe poziţie de playoff

Publicat la 18 decembrie 2020

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat cu 3-0 jocul cu UTA Arad, din etapa a 14-a a Ligii 1.
Slovacul Pavol Safranko şi-a trecut în cont dubla, în minutele 32 şi 81, iar Golofca a închis tabela pentru Sepsi cu cinci minute înaintea finalului partidei.
Elevii lui Leo Grozavu au ajuns, astfel, la cinci meciuri consecutive fără înfrângere în Liga 1, iar după 14 etape ocupă locul 4, cu 26 de puncte. Sepsi OSK va termina turul sezonului regular pe loc de playoff, indiferent de rezultatul din ultima rundă din 2020, în care va întâlni pe FCSB, în deplasare (luni, ora 20.30).
„E o victorie meritată. Băieţii au muncit foarte mult. Am întâlnit o echipă care-şi vinde scump pielea în deplasare. Am marcat rapid, iar repriza a doua a fost mai facilă. Niciodată nu ne mulţumim cu 1-0. Încercăm să jucăm în continuare pe atac, totul e posibil cu efort, voinţă şi determinare. Vom trage linie după ultimul meci, vom vedea ce putem face în retur ca să rămânem în play-off. În primăvară va fi foarte diferit de ceea ce se întâmplă acum. Să sperăm că ne va lăsa în pace şi acest coronavirus”, a declarat antrenorul covăsnenilor.
De cealaltă parte, UTA, formaţie antrenată de braşoveanul Laszlo Balint, care avea o singură înfrângere în precedentele şapte deplasări, ocupă locul  9, cu 17 puncte, iar în etapa a 15-a va primi vizita Astrei Giurgiu (luni, ora 17.30).
„N-aş spune că e o seară tristă. E un meci din care trebuie să învăţăm. Pentru mine e un mare semn de întrebare, pentru că exemplul de atitudine în prima repriză a fost dat de un copil, Isac. Trebuie să rezolvăm repede această problemă. Am ratat 3 ocazii singur cu portarul, adversarul a dat 3 goluri. Nu se poate ca la primul gol să ne invităm reciproc. Asta este, ăştia suntem în acest moment. Ne-a lipsit entuziasmul. N-am văzut pasiune în ochii jucătorilor, s-au plimbat pe teren. Nu pot accepta aşa ceva! Vreau să-mi cer iertare pentru că am susţinut mereu că echipa va arăta suflet, dorinţă. Din această cauza îmi cer iertare în faţa suporterilor UTA-ei. Ar trebui ca jucătorii să vina la uşa biroului meu şi să-mi spună că nu merită să poarte acest tricou”, a declarat tehnicianul braşovean la finalul meciului.
La UTA, Florin Iacob a fost titular, în timp ce Alex Benga a fost suspendat, iar tânărul Călin Popeacu a fost rezervă.
Celelalte meciuri ale etapei: Astra Giurgiu - Gaz Metan Mediaş 3-0, FC Viitorul - FC Botoşani 1-2, Poli Iaşi - Academica Clinceni 0-0, FC Argeş - FC Hermannstadt 2-2, FC Volintari - Chindia Târgovişte 0-2, Dinamo - Bucureşti - CFR Cluj 0-2, Universitatea Craiova - FCSB (vineri, ora 20.30).