FOTBAL – LIGA 2

Se întorc fără punct de la Galaţi

Autor: Irina BRAHONOV

Publicat la 19 sepembrie 2022

Oţelul – FC Braşov 2-1, băieţii lui Dan Alexa rămân pe 12, echipa lui Dorinel Munteanu urcă pe primul loc

FC Braşov a cedat cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul disputat, duminică, în deplasarea de la Galaţi, cu Oţelul. Portarul Sebastian Micu, a respins în corner un şut din colţul careului mare (20), iar apoi Lazăr Rareş a prins un şut senzaţional, din prima, de la aproximativ 30 de metri, însă goalkeeper-ul Oţelului, Dur-Bozoancă, a respins în corner (24). În minutul 34 Mitoi a reuşit să deschidă scorul, cu un şut simplu din 6 metri.
După pauză, mai exact în minutul, 54 Cârjan a făcut 2-0 cu un şut din 18 metri care a prins vinclul porţii. După acest gol, braşovenii au ieşit mai mult la atac. În minutul 65, Adi Chică-Roşă a luat faţa portarului gălăţean, a preluat, însă a reluat în plasa laterală, iar în minutul 77 Vadim Covalciuc a şutat puţin peste poartă din 14 metri. În minutul 88, Rareş Lazăr l-a ameninţat din nou pe Dur-Bozoancă, cu o lovitură de cap respinsă de goalkeeper în corner. În minutul 89, acelaşi Rareş Lazăr a reuşit să înscrie cu capul, după un corner executat de pe partea dreaptă a atacului braşovean.
„Un meci pe care l-am început prost. Am jucat sub nivelul nostru în prima repriză. O victorie meritată a Oţelului, chiar dacă noi am ratat trei situaţii mari de a înscrie, în primul rând ca şi determinare. Nu trebuie să ne lăsăm păcăliţi de situaţiile avute. Am făcut un joc prost şi asta a fost istoria meciului. Am arătat în repriza a doua mai bine, dar am luat gol la început, apoi am alergat după un gol care a venit târziu şi n-am mai putut să intrăm în meci. Sunt nemulţumit de prima repriză, sunt nemulţumit de nivelul pe care l-am arătat astăzi, şi din punctul meu de vedere nu meritam nimic mai mult”, a declarat antrenorul Dan Alexa.

FC Braşov - Un meci a fost amânat
Meciul dintre CSA Steaua şi Unirea Constanţa, nu s-a putut desfăşura conform programării.
Sancţiunea primită de Steaua din partea Comisiei de Disciplină şi Etică a FRF în ziua de vineri, 16 septembrie, în contul evenimentelor petrecute la derby-ul cu Dinamo, din urmă cu o săptămână, a făcut imposibilă desfăşurarea meciul pe stadionul din Ghencea, care a fost amânat, scrie liga2.propsort.ro.
În urma derby-ului Dinamo – Steaua, desfăşurat pe Arena Naţională, Comisia de Disciplină şi Etică a FRF s-a întrunit şi a decis, în urma incidentelor de la stadion, ca Dinamo să fie sancţionată cu 15.000 de lei şi cu interzicerea organizării meciurilor pe propriul stadion pentru două jocuri, în timp ce Steaua a fost penalizată mult mai dur, cu 83.750 de lei şi cu interzicerea organizării jocurilor pe propriul stadion pentru patru partide, mai notează sursa citată.