HANDBAL JUVENIL

Școala Gimnazială 11, campioană națională la minihandbal mixt

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 02 iunie 2022

O nouă medalie pentru Școala Gimnazială nr. 11 „Ștefan Octavian Iosif” Brașov la Olimpiada Națională a Sportului Școlar. După ce în urmă cu o săptămână echipa de fete de gimnaziu a terminat pe locul secund, la nivel național, iar cea de băieți de gimnaziu pe locul cinci, micuții de la minihandbal mixt au obținut medalia de aur. S-a întâmplat pentru a doua oară consecutiv, după 2019, ultima ediție desfășurată înaintea pandemiei de coronavirus.

Pe lângă succesul echipei, în turneul final de la Caracal, Școala 11 a obținut și două premii speciale: Adelina Boicu a fost desemnată cel mai bun portar al competiției, iar Ștefan Nica a obținut titlul de golgheter. Ștefan, lider al echipei de minihandbal, este nepotul lui Cezar Nica, nume mare al handbalului românesc, dublu campion mondial cu echipa națională a României (1964 și 1970).

În faza finală a ONSȘ, echipa de minihandbal mixt a Școlii 11, avându-i pe bancă pe Cristi Filip, Iulian Nițeanu și Adrian Băluț, a trecut în grupă de formațiile din Buzău (16-11) și Timișoara (15-6), pierzând cu echipa din București (12-15). În semifinale, micuții handbaliști brașoveni au învins cu 11-5 reprezentanta județului Satu Mare, iar în finală au câștigat cu 12-8 în fața celei din Olt.

Şcoala Gimnazială nr. 11 „Ştefan Octavian Iosif” din Braşov a reuşit performanţa de a ajunge cu toate cele trei echipe ale sale de handbal în faza naţională a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, competiţie organizată de către Ministerul Educaţiei: fete (gimnaziu), băieţi (gimnaziu) şi minihandbal mixt (primar).